









Producent
Ocena
Cena
Ekonomia jest dziedziną opisującą produkcję, dystrybucję i konsumpcję. Ma wpływ na każdego człowieka
Współczesny świat zapatrzony jest na jedno słowo, które brzmi ekonomia. Definicja jest bardzo prosta, ponieważ jest to nauka społeczna, zajmująca się analizą i opisem procesów dystrybuowania i konsumpcji różnych dóbr. Jej prawa mają wpływ na sposób funkcjonowania każdego człowieka. Stosując ją w życiu, można stać się zamożnym obywatelem. Ma jednak ona również ścisły związek z polityką, która według wielu badaczy prowadzi do upadku.
Ekonomia może zmieniać losy świata. Sprawdź, w jaki sposób
Zasady ekonomii mają wpływ na funkcjonowanie całych społeczeństw. Kryzysy finansowe mają bezpośredni związek z prawami ekonomicznymi. Mogą być one powodem wojen, rewolucji, a na końcu upadku dawnego porządku. Właściwe rozumienie zagadnień z tego obszaru pozwala funkcjonować w społeczeństwie w dużo łatwiejszy sposób. Dlatego powstają opracowania na temat dobrobytu społecznego, a także zagrożeń, jakie mogą czekać ludzkość. To wszystko znajduje się w tej kategorii. Tak powstała solidna podstawa wiedzy, która odkrywa nowe spojrzenie na znane sprawy. Zapoznaj się z szerokim wyborem pozycji i wybierz coś dla siebie.
Bieda, bogactwo i polityka w ujęciu globalnym - Thomas Sowell

W książce Bieda, bogactwo i polityka w ujęciu globalnym, wybitny ekonomista Thomas Sowell przypomina, że wbrew przekonaniom lewicowych intelektualistów nierówności dochodów i bogactwa nie są na świecie niczym nowym, a ich istnienie nie powinno nikogo zdumiewać.
Dzieje kapitalizmu - Jakub Wozinski

Jak kapitalizm ukształtował cywilizację Zachodu w ciągu drugiego tysiąclecia po Chrystusie? Kto wypaczał go na przestrzeni dziejów, w jaki sposób i dlaczego? Jaką rolę odegrali w tym wszystkim bankierzy i światowa finansjera? Autor, w kontrze do tez słynnego historyka światowych finansów Nialla Fergusona, dokonuje własnej interpretacji historii ostatniego tysiąca lat z perspektywy zdeklarowanego zwolennika wolnorynkowego ładu. Na kartach Dziejów kapitalizmu stawia bardzo odważne, momentami wręcz kontrrewolucyjne tezy, ale podpiera je ogromnym materiałem dowodowym. Z jakim rezultatem? Niech każdy Czytelnik sięgnie po tę nieprzeciętną książkę i oceni to sam.
15 wielkich austriackiej szkoły ekonomii - Randall G. Holcombe

W książce 15 wielkich austriackiej szkoły ekonomii Randall Holcombe zebrał teksty wybitnych ekonomistów austriackich na temat… innych wybitnych ekonomistów austriackich.
W efekcie powstał przegląd czołowych prekursorów, twórców i reprezentantów ASE. W kolejnych rozdziałach poznajemy (zaskakująco ciekawe) życiorysy ekonomistów oraz przede wszystkim wkład, jakim każdy z nich wzbogacił austriacką myśl ekonomiczną. „Jeśli widzę dalej, to tylko dlatego, że stoję na ramionach olbrzymów”, powiedział kiedyś Isaac Newton. Zgodnie z tą maksymą, każdy z „15 wielkich” dołożył do nurtu ASE własną, istotną cegiełkę, na której później następni stawiali swoje. Fundamenty położyli de Mariana, Cantillon, Turgot, Say i Bastiat, gmach właściwy wznieśli Menger, Böhm-Bawerk, Mises, Hayek i Rothbard, a ornamenty dodali Wicksteed, Fetter, Hazlitt i Röpke. Owocem wspólnych wysiłków wyżej wymienionych jest piękna, spójna, kompleksowa konstrukcja, która robi wrażenie już na pierwszy rzut oka, a przy bliższym poznaniu i zagłębieniu się w jej zakamarki, tylko zyskuje.
Zapraszamy do zwiedzania!
Austriacka Szkoła Ekonomii – rozszerzone wprowadzenie - Randall G. Holcombe

Od dawna nikt tak przystępnie i rzetelnie nie napisał książki, która byłaby podręcznikiem szkoły austriackiej. Styl, w jakim książkę tę napisał Randall G. Holcombe porównać można do sposobu pisania Murraya N. Rothbarda. Przy czym autor rozszerzonego wprowadzenia do szkoły austriackiej nie ma ambicji pisania rozprawy naukowej, lecz autentycznie chce, aby Czytelnik zainteresował się stworzoną przez Carla Mengera teorią, a jeśli tak, to żeby ją szybko pojął. Dlatego Holcombe omija problemy kontrowersyjne i spory, skupiając się na pięknie, prostocie i logice Austriaków.
Burżuazyjna godność - Deirdre N. McCloskey

Burżuazyjna godność. Dlaczego ekonomia nie potrafi wyjaśnić współczesnego świata? Deirdre Nansen McCloskey jest najlepszym przedstawieniem kontrowersji związanych z początkami rewolucji przemysłowej. Ekonomiści od kilkudziesięciu lat wysuwają coraz to nowe hipotezy mające tłumaczyć, dlaczego to właśnie w Wielkiej Brytanii pod koniec XVIII wieku nastąpił nagły wzrost bogactwa.
Dobrobyt społeczny a odpowiedzialność jednostki - Schmidtz David

Celem tej książki jest wyjaśnienie, jak odpowiedzialność jednostki przyczynia się do dobrobytu ogółu [?]. Zamierzam tu dowieść, że ludzie zyskują, gdy zamiast zrzucać odpowiedzialność za własny dobrobyt na państwo, biorą ją na siebie. Inaczej mówiąc, zyskują żyjąc (a ich dzieci dorastając i wychowując się) we wspólnotach, w których ludzie sami są odpowiedzialni za własny dobrobyt. W kolejnych rozdziałach zastanawiam się nad tym, dlaczego pewne społeczności, kultury i instytucje osiągnęły dobrobyt, podczas gdy innym się to nie udało.
Ekonomia dla każdego - Thomas Sowell

Większość z nas, co zrozumiałe, jest ignorantami w zakresie wielu skomplikowanych dziedzin, od botaniki po anatomię mózgu. Będąc tego świadomi, nie próbujemy podejmować w tych dziedzinach żadnych działań, ani nawet wypowiadać się na temat zagadnień, które obejmują. Inaczej jest w przypadku ekonomii – każdy wyborca oraz każdy ubiegający się o głosy polityk ma wpływ na politykę gospodarczą.
Gospodarka, głupcze! - Andrzej Malinowski

Pan Andrzej Malinowski to doktor nauk ekonomicznych, były poseł na Sejm RP, minister, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. W 1996 roku tworzył od podstaw Ministerstwo Gospodarki. Od 2001 roku Prezydent Pracodawców RP, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego, przedstawiciel pracodawców w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym.
Pasjonat efektywnej pracy. Wielki sojusznik polskiego przedsiębiorcy – najlepszego na świecie, bo dającego sobie radę w polskiej rzeczywistości.
Alergicznie reaguje na każdą głupotę, a na urzędniczą szczególnie. Od lat punktuje błędy i obnaża brak zaangażowania biurokratów. Jest bacznym obserwatorem polskiego systemu stanowienia prawa, który nieustannie zbiera od niego srogie baty. Konfrontuje jego funkcjonowanie z praktyką jako członek rad nadzorczych wielu ważnych dla gospodarki przedsiębiorstw.
Ma jeszcze jedną, rzadką dziś cechę. Umie pisać, i to tak, że chce się go czytać.
Intelektualiści a socjalizm - Friedrich von Hayek

Sięgając po ten esej Czytelnik może poznać tajniki wdrażania pewnych koncepcji przez ludzi określonych przez Hayeka mianem „zawodowych sprzedawców idei”. Typowy współczesny intelektualista czy też „autorytet moralny” nie musi posiadać specjalnej wiedzy o niczym szczególnym, również w temacie o którym dyskutuje, albo wypowiada się z pozycji ex cathedra, nie musi być nawet specjalnie inteligentny, aby pełnić swoją rolę jako pośrednika w szerzeniu idei. Do jego miana kwalifikuje go szeroka gama tematów, o których może w każdym momencie mówić albo pisać oraz pozycja albo zwyczaje, dzięki którym zaznajamia się z nowymi ideami wcześniej niż ci, do których sam się zwraca.
Jałowy pieniądz Tom III Od Wielkiego Głodu do krachu roku 2008 - E. Michael Jones

Od czasów reformacji aż do krachu z roku 2008 żadna teoria ekonomiczna nie zajmowała pośredniego miejsca pomiędzy kapitalistami głoszącymi, że zdrowa gospodarka oparta jest na instynktach ludzkich i mechanicznych „siłach” wolnego rynku, a komunistami, którzy twierdzili, że sprzeczności tkwiące w tym systemie doprowadzą do nędzy i w końcu do jego odrzucenia.
Koniec Świata starych elit - Janusz Szewczak

To pieniądze, popkultura, mass media oraz nachalna propaganda i wszechobecna reklama kreują współczesne „elity”. Z kompletnych durniów, politycznych oszustów czy wytatuowanych kopaczy piłki uczyniono dziś coś w rodzaju arystokracji. Z różnego rodzaju złotoustych idiotek po wielu operacjach plastycznych, niezbyt muzykalnych i mało uzdolnionych transseksualistów czyni się dziś całkiem na poważnie wybitnych, mocno przepłaconych przedstawicieli świata artystycznego, wielkie gwiazdy estrady i show biznes
Myśląc o Polsce - Dariusz Maciej Grabowski

Fascynująca książka „Myśląc o Polsce” Dariusza Grabowskiego, znanego polityka, przedsiębiorcy i posiadacza stopnia doktora ekonomii nadanego przez Uniwersytet Warszawski, jest warta poświęcenia czasu na przestudiowanie jej ponad 400 stronnicowej objętości zarówno „ bezpośrednio” dla prezentowanych w niej opinii i analiz, ale - i co może ważniejsze -„pośrednio” dla odsłanianej tym mentalności sektora małych i średnich przedsiębiorstw i ich kapitanów- drobnych polskich przedsiębiorców.
Na antypodach wolności - Tomasz Cukiernik

Tomasz Cukiernik autor wielu książek i setek artykułów z zakresu m.in. ekonomii, dzięki zaproszeniu Brenta Laytona, ówczesnego prezesa Nowozelandzkiego Instytutu Badań Ekonomicznych z Wellingtonu, w 2006 roku odbył podróż do Nowej Zelandii. Tam w najważniejsze zagadnienia na temat reform został wprowadzony przez polityków, z którymi rozmawiał podczas pobytu na antypodach. Spotkał się wówczas m.in. z Richardem Prebble’em, Rogerem Kerrem, Rodneyem Hide’em i Peterem Neilsonem. Owocem tych spotkań i wielu godzin rozmów jest książka „Na antypodach wolności”, gdzie opis udanych reform, jakie zostały przeprowadzone w Nowej Zelandii, która z państwa socjalnego, stojącego na granicy bankructwa, gdzie władza regulowała niemal każdą sferę życia obywateli, stała się świetnie prosperującym krajem z gospodarką wolnorynkową, jest punktem wyjścia do rozważań nad problemami polskiej transformacji, jaka rozpoczęła się w naszym kraju w latach 90.
Stosując liczne porównania poszczególnych etapów przeobrażania państwa socjalnego, jakim na przełomie lat 70. i 80. była Nowa Zelandia, w państwo z gospodarką wolnorynkową, z transformacją, jaka miała miejsce w Polsce, autor uświadamia nam, jak wiele błędów zostało popełnionych w naszym kraju, że dziś w żaden sposób jego gospodarka, system podatkowy czy poziom życia jego obywateli nie przypominają tych, jakie obecnie możemy obserwować choćby w Nowej Zelandii. Podsumowuje również 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, wyliczając zyski i straty, jakie jako kraj ponieśliśmy z racji obecności w tej wspólnocie, podkreślając przy tym, iż pomimo otwarcia polskiej gospodarki na rynki europejskie, nadal nie osiągnęliśmy poziomu dobrobytu, jaki jest widoczny w krajach Europy Zachodniej.
Tomasz Cukiernik (ur. 1977) – z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i komentator gospodarczy, a z zamiłowania – podróżnik. Jest autorem książek „Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka” (2004; drugie wydanie w przygotowaniu), „Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa” (2015), „Socjalizm według Unii” (2017) i „Witajcie w cyrku” – wywiadu-rzeki z europosłem Dobromirem Sośnierzem (2019) oraz współautorem 14 tomów podróżniczej serii „Przez Świat” i kilku innych publikacji książkowych (w tym autorem wprowadzenia do polskiego wydania książki Richarda Prebble’a „Nowozelandzkie odrodzenie gospodarcze”) oraz tysiąca artykułów opublikowanych w prasie drukowanej i w Internecie.
Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie - Robert Murphy

Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie Roberta Murphy’ego to zwięzła książka łącząca w sobie trzy cechy, które sprawiają, że jest to niezbędna lektura dla każdego sympatyka wolnego rynku, jak i dla wszystkich, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę o funkcjonowaniu gospodarki.
Pakiet Wojna o pieniądz - Song Hongbing

Pakiet książek autorstwa Song Hongbinga, które próbują nam wyjaśnić skąd się biorą kryzysy finansowe na świecie?
Komplet 5 tomów słynnej serii książkowej chińskiego ekonomisty ujawniają nieznane oblicze bankierów, systemów walutowych, a także kryzysów gospodarczych.
Pamflety - Frederic Bastiat

Genialny Bastiat powraca w nieznanych polskiemu czytelnikowi pamfletach. Jeszcze raz z niezwykłą siłą argumentu, logiką wywodu, finezją myśli, w swoim niepowtarzalnym stylu, udowadnia wyższość wolności nad zniewoleniem, wyższość swobody handlowej nad protekcjonizmem, własności prywatnej nad kolektywną, czyli de facto niczyją, wreszcie: wyższość Sprawiedliwości nad sprawiedliwością społeczną.
Pieniądz i kryzysy - Friedrich von Hayek

Książka zawiera siedem esejów sławnego noblisty, napisanych w latach 1929-1937, nigdy dotąd niewydanych po polsku. Choć powstały ponad 70 lat temu, są nadal aktualne i cytowane.
Postęp - Johan Norberg

Jeśli wierzyć codziennym serwisom informacyjnym, świat wali się na naszych oczach. Gdzie nie spojrzeć – problemy: postępująca polaryzacja polityczna, wojny, terroryzm, nierówności, ubóstwo, zmiany klimatu. Media informacyjne mówią jasno: jest źle, a będzie tylko gorzej.
Naprzeciw dziennikarzom i politykom licytującym się o prym w pesymizmie wychodzi Johan Norberg. Poruszające opowieści i zaskakujące dane, które przytacza rysują obraz świata zupełnie różny od tego, jaki widzimy na ekranach telewizorów. Wbrew powszechnemu fatalizmowi, ludzkość radzi sobie świetnie. Dzień za dniem, rok za rokiem, dekada za dekadą, wygrywamy kolejne bitwy z głodem, biedą, chorobami, przemocą i niesprawiedliwością.
Czarnowidztwo łatwiej sprzedać, ale nie dajmy się zmylić – fakty stoją po stronie optymizmu.
Rząd kontra gospodarka – George Reisman

W czasach ekonomicznej ignorancji i zakłamania, kiedy winą za kryzysy gospodarcze wywołane przez państwo obarcza się kapitalizm i przedsiębiorców, warto przypomnieć zasady, na jakich opiera się wolny rynek i prosperity gospodarcza. Mało kto robi to tak przystępnie i tak uczciwie jak właśnie George Reisman.
Rząd wszechmogący - Ludwig von Mises

Rząd wszechmogący to pierwsza anglojęzyczna książka Ludwiga von Misesa. Jej wydanie w 1944 roku stało się ozdrowieńczym szokiem dla umęczonych wojną elit zachodniej Europy i Ameryki. Współcześnie, w dobie powracającej mody na kontrolowanie przez instytucje państwa kolejnych sfer życia gospodarczego i osobistego Rząd wszechmogący to znakomita przestroga przed rozwojem etatyzmu, a także narzędzie edukacji historycznej, politologicznej i ekonomicznej.
Standard Bitcoina Zdecentralizowana alternatywa dla bankowości centralnej - Saifedean Ammous

W książce „Standard Bitcoina” ekonomista Saifedean Ammous tłumaczy, na czym polega olbrzymi, rewolucyjny wręcz potencjał drzemiący w sieci i walucie Bitcoin.
Przełomowa technologia opracowana przez anonimowego programistę Satoshiego Nakamoto ma szansę okazać się rozwiązaniem problemu, z którym ludzkość zmaga się od początków handlu – problemu zbywalności, solidności i suwerenności pieniądza. Jako pionierski reprezentant cyfrowej gotówki oraz rzadkości absolutnej Bitcoin stanowi długo wyczekiwaną, zdecentralizowaną i wolnorynkową odpowiedź na bolączkę współczesnych społeczeństw – ciągły spadek siły nabywczej pieniądza manipulowanego przez rządy.
Jeśli szukasz kompleksowego, a jednocześnie przystępnego i pasjonującego wyjaśnienia fenomenu tego nowego, cyfrowego pieniądza, „Standard Bitcoina” to pozycja obowiązkowa.
Wydawca
Standard złota w epoce pieniądza cyfrowego - George Gilder

Jest to niewielka, ale absolutnie rewelacyjna praca wybitnego myśliciela amerykańskiego. Standard złota to praca formatu Noblowskiego. Takiej rewolucji w rozumieniu roli pieniądza nie wydano od co najmniej dwóch pokoleń.
Teoria socjalizmu i kapitalizmu - Hans-Herman Hoppe

Teoria socjalizmu i kapitalizmu to zwięzła, logiczna i druzgocąca krytyka wszelkich odmian socjalizmu. Autor, uczeń Rothbarda, analizuje, jak zmienia się struktura bodźców, kiedy pojawiają się różne rodzaje systemowej ingerencji w prawa własności.
Wolnorynkowa koncepcja państwa - Tomasz Cukiernik

Pan Tomasz Cukiernik przestawia w tej książce wolnościową koncepcję państwa, ogranicza się do aspektu ekonomiczno-politycznego. Nie tylko przedstawia tę koncepcję, ale dokonuje tego na tle krytyki tak zwanego państwa opiekuńczego, które miałoby stanowić remedium na kapitalistyczny wyzysk.
Książka ta stanowi nieoceniony przewodnik, również dla ludzi autentycznie poszukujących prawdy o sobie samych, a zwłaszcza – o państwie i gospodarce. Nieocenioną zaletą jest ilustracja każdej tezy liczbami i wykresami, które mogą przekonać do ich prawdziwości każdego człowieka inteligentnego i niezaczadzonego fałszywą ideologią. Wreszcie autor przedstawia przykłady zastosowania różnych rozwiązań liberalnych, jak gdyby odpowiadając na natrętne dopytywania niedowiarków, jakie państwo na świecie funkcjonuje według przedstawionej prawicowej koncepcji.
Stanisław Michalkiewicz
Wyzwolenie pracy. Nowa ekonomia postkapitalistyczna - Aleksander Kisil

Zrozumiałem, że stworzenie sprawiedliwych i prorozwojowych ram dla godnej ludzkiej pracy nie jest rzeczą nie do zrobienia, ale wymaga autentycznej woli i uwolnienia od naleciałości systemowych, ideologicznych i politycznych ostatnich dwóch stuleci. Praca jest powołaniem człowieka praca dla najbliższych, praca przedsiębiorcy, praca zarobkowa, praca społeczna jakakolwiek praca. Praca, działanie to nadaje człowiekowi sens życia, poczucie bycia potrzebnym i wartościowym. Praca jest pierwotna, bo bez niej najlepsze technologie i akty prawne nic nie spowodują.
Za wielcy, by upaść - John C. Médaille

Książka Johna C. Médaille’a „Za wielcy, by upaść?” to wyjątkowy i jakże udany powrót do ważnych i mądrych idei, do prawdziwie wolnego (choć nie dowolnego), rynku, ale przede wszystkim do kompletnie już zarzuconej na świecie ekonomii wartości i sprawiedliwości.
Zrozumieć kapitalizm - Karol Skorek

„Pozycja „Zrozumieć kapitalizm” jest pewnego rodzaju próbą syntetycznego ujęcia tych dobrych oraz złych stron gospodarki rynkowej. Choć autor raczej broni niskich podatków oraz własności prywatnej, od jego przemyśleń bije duch zagłady, duch pesymizmu mający swoje źródła w niepokojącej przyszłości. Czytelnik, po zapoznaniu się z dziełem p. Karola Skorka, łatwo dostrzeże jak bardzo świat jest daleki od biało-czarnych wizji kreślonych przez wielkich ideologów, którzy oceniają rzeczywistość wyłącznie przez pryzmat swoich biurek i gabinetów.
Żydzi i narodziny kapitalizmu - Werner Sombart

Żydzi i narodziny kapitalizmu W swojej najgłośniejszej pracy Sombart podważa znaną tezę Webera, zgodnie z którą kapitalizm ma źródło w etyce protestanckiej, premiującej ciężką pracę, dążenie do nieustannego powiększania majątku i oszczędność. Sombart w błyskotliwy sposób pokazuje, że wszystkie podstawowe zasady gospodarki kapitalistycznej można znaleźć w judaizmie i kulturze żydowskiej, z której wywodziła się etyka protestancka.
Austriacy o standardzie złota - praca zbiorowa

Towar pieniężny to swego rodzaju towar odniesienia, punkt orientacyjny, a nie jednostka miary. Fizycznym odpowiednikiem niezmiennej wartości, która służyłaby do mierzenia innych wartości, jest niezmienny punkt odniesienia w kosmosie.
Biurokracja - Ludwig von Mises

Czy istnieje lekarstwo na biurokrację? – zadaje sobie pytanie Mises, i od razu odpowiada: Jest nim tylko rozsądek i wiedza. One mogą nas przed tą ponurą wizją zniewolenia uchronić.
Droga do zniewolenia - Friedrich von Hayek

Najsłynniejsza książka antysocjalistyczna XX wieku! Hayek miał wielki wpływ na przebieg debat z zakresu ekonomii i filozofii polityki w ostatnich trzydziestu latach, przywracając znaczenie podstawowym pojęciom i problemom klasycznego liberalizmu.
Dzieje własności prywatnej - Dariusz Juruś

Zdawałoby się, że co, jak co, ale własność prywatna to rzecz znana i nie wymagająca jakichś głębszych analiz. Kiedy jednak przyjrzeć się problemowi z bliska okaże się szybko, że jest to najbardziej kontrowersyjna idea w dziejach ludzkości.
Ekonomia i etyka własności prywatnej - Hans Hermann Hoppe

Inflacja. Wróg publiczny nr 1 - Henry Hazlitt

Kalkulacja ekonomiczna w socjalizmie - Ludwig von Mises

W tym eseju Mises udowadnia, że coś takiego jak kalkulacja ekonomiczna w systemie socjalistycznym jest po prostu niemożliwa. (cena obniżona o 9 %)


Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.





