



![[CEGIEŁKA] Kulisy manipulacji. Jak teorie spiskowe stały sie faktem - Marcin Rola, Jarosław Kornaś](/environment/cache/images/300_300_productGfx_5410/KSIAZKA-Z-CEGIELKA.png)






Producent
Ocena
Cena
-
od
do
Historia Ruchu Narodowego
Archiwum Narodowej Demokracji - tom 4 (red. Jan Engelgard)

Tym razem przedstawiamy Państwu tom IV, w którym znalazło się szereg
bardzo interesujących i pogłębiających naszą wiedzę tekstów.
Nowe drogi narodowo-społecznego rozwoju - Kazimierz Dagnan

Broszura autorstwa Kazimierza Dagnana, wydana w 1924 roku nakładem Polskiego Towarzystwa Kultury i Oświaty Robotniczej "Pochodnia", to jeden z cenniejszych elementów dorobku międzywojennej Narodowej Partii Robotniczej. Środowisko związkowo-polityczne narodowych robotników, pomimo ogromnego wkładu w odbudowę i zjednoczenie odrodzonej w 1918 roku Polski, to biała plama w historii polskiej polityki, którą pragniemy sukcesywnie odkrywać.
Rozdziały książki:
I. Wstęp
II. Bankructwo socjalizmu i nacjonalizmu
III. Naród, energia narodowa i jej źródła
IV. Wymowa faktów dziejowych
V. Rozwój form i ideologii współzawodnictwa narodowego
VI. Rozwój form i ideologii współzawodnictwa społecznego
VII. Zawładnięcie procesem rozwoju dziejowego (aktywizm)
VIII. Zasady przebudowy
IX. Organizacja
Kazimierz Dagnan (1891-1986)
Wieloletni działacz ruchu narodowo-robotnicze, na jego różnych, organizacyjnych etapach. Początkowo był politycznie zaangażowany w tworzenie Narodowego Związku Robotniczego, który powstał w 1905 roku. Później, wraz NZR, w 1908 roku zwrywa związki związki z endecją i rozpoczyna etap samodzielnego funkcjonowania ruchu narodowo-robotniczego m.in. jako przedstawiciel NZR w Tymczasowej Komisji Skonfederowany Stronnictw Niepodległościowych w 1912 roku. W czasie I Wojny Światowej K. Dagnan zgłosił się do Naczelnego Komitetu Narodowego i został przydzielony do Departamentu Wojskowego, gdzie w randze sierżanta brał udział w werbunku w Sosnowcu. Autor broszury był również stałym publicystą pism NZR-owskich, pisząc swoje teksty pod pseudonimem "Kazimierz Dębiec". Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości budował, zjednoczony pod sztandarem założonej w 1920 roku Narodowej Partii Robotniczej, międzywojenny ruch narodowo-robotniczy, a następnie, na początku lat 30., polski, antyhitlerowski ruch narodowo-socjalistyczny.
Plewy i perły - Adolf Nowaczyński

Książka, którą niniejszym przedkłada się Czytelnikom, jest sobie zbiorem, doborem, pokłosiem tak zwanych artykułów pierwszej potrzeby dziennikarskich z ostatnich lat dwóch. Takich doborów czy pokłosi można by skolekcjonować z tych lat dwóch czy trzech jeszcze dwa czy trzy. Czegóż to dowodzi? Otóż tego, że i u nas można zdobyć się na wydajność pisarską, zbliżoną do L. Daudeta.
Świat powojenny i Polska - Roman Dmowski

Fragmenty z dziejów Ruchu Narodowego i nie tylko. Lata walki i pracy (1889-2002) - Edward Węgierski

Wiek XIX był dla Polski stuleciem wielkich klęsk i strat narodowych. Dopiero jego koniec i początek XX przyniesie narodziny wielkiego, mądrego i przewidującego Ruchu Narodowego, rozwiązującego stojące przed narodem problemy.
Historia Ligi Narodowej (okres 1887–1907) - Stanisław Kozicki

Praca ukazała się pierwotnie w Londynie w 1964 r. nakładem tygodnika „Myśl Polska”. Ponowne wydanie „Historii Ligi…” postulował ostatnio na łamach swoich „Myśli nowoczesnego endeka” Rafał Ziemkiewicz. Zamysł napisania pracy powstał już w latach 30. ubiegłego wieku.
W imię Wielkiej Polski - Krzysztof Kawęcki

ONR ABC to jedna z najciekawszych organizacji przedwojennego ruchu narodowego. To właśnie jej działacze stworzyli podczas wojny Narodowe Siły Zbrojne, o których pamięć jest dziś tak popularna.
Związek Akademicki Młodzież Wszechpolska 1922-1939 - Jacek Misztal

Ukazała się nowa książka poświęcona historii ruchu narodowego: Jacek Misztal, “Związek Akademicki Młodzież Wszechpolska 1922-1939″


Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.





