



![[CEGIEŁKA] Kulisy manipulacji. Jak teorie spiskowe stały sie faktem - Marcin Rola, Jarosław Kornaś](/environment/cache/images/300_300_productGfx_5410/KSIAZKA-Z-CEGIELKA.webp)






Producent
Ocena
Cena
-
od
do
Historia Ruchu Narodowego
Archiwum Narodowej Demokracji - tom 4 (red. Jan Engelgard)

Tym razem przedstawiamy Państwu tom IV, w którym znalazło się szereg
bardzo interesujących i pogłębiających naszą wiedzę tekstów.
Droga wielkiej odnowy - Zygmunt Felczak

Książka autorstwa Zygmunta Felczaka, który od okresu studiów był mocno zaangażowany w ruch narodowo-społeczny w postaci Narodowej Partii Robotniczej, a następnie Stronnictwa Pracy, jest głosem w zażartej dyskusji, która odbywała się po 1945 roku w Polsce. Dyskusji, która miała zdecydować o kształcie i charakterze kształtującej się Polski Ludowej. Był to dyskurs oczywiście wyraźnie ograniczony pod względem wolności koncepcji. Jednak autor w swojej książce, próbując nawiązać do wzmagającej się retoryki, omówił demony przeszłości, które ciążyły na Polską przed wrześniem 1939, a także przedstawił idee przezwyciężenia naszej dziejowej słabości, którą upatrywał w autorskim pojęciu indywidualizmu wegetacyjnego.
Na łamach publikacji możemy także zetknąć się z wyraźną rozprawą z polskim indywidualistycznym modelem cywilizacyjnym, ale także kontrującą go koncepcją uzbrojenia cywilizacyjnego Polski – idei rewolucyjnego i dynamicznego przemienia kraju pod wpływem industrializacji, elektryfikacji i przede wszystkim wyzwolenia zbiorowego entuzjazmu pracy i postępu. Zdaniem Z. Felczaka to nie armaty i czołgi miały zdecydować o przyszłej sile narodu polskiego, ale ilość koni mechanicznych na mieszkańca, zagospodarowanie ziem odzyskanych i szerokiej modernizacji gospodarczej odradzającej się ze zgliszcz wojennych Polski.
Książka jest bez wątpienia świadectwem istnienia alternatywnych, narodowo-społecznych wizji Polski Ludowej, która pomimo reform społecznych i gospodarczych, mogła w dużo większym stopniu emancypować się spod wpływów ZSRR oraz dużo skuteczniej tworzyć nową polską kulturę w oparciu o masy, a nie elity partyjne lub biznesowe. I choć autor w pełni popiera postulat gospodarki planowej w państwach zacofanych, jakim była ówczesna Polska, to jednak kładzie dużo większy nacisk na rzeczywiste zmienianie polskiego charakteru narodowego poprzez uwolnienie zbiorowej pracy i ideału dzieła w kontrze do bierności i zasady bierniej dobroci.
Rozdziały książki:
CZĘŚĆ I – Na progu Trzeciej Rzeczypospolitej
1. Polska przedwrześniowa.
2. Dramat szlachetczyzny nie jest dramatem Polski.
3. Przełamanie epoki feudalno-szlacheckiej, jako wstęp do wielkiej, demokratycznej odnowy.
4. Potrzeba nowej idei.
CZĘŚĆ II – Straszliwy spadek
1. Niż cywilizacyjny.
2. Indywidualizm wegetacyjny.
3. Historyczne zadanie demokracji polskiej wobec straszliwego spadku.
4. Widmo trzeciej wojny światowej.
5. Konieczność szybkiego działania.
6. Bezpłodność dróg ewolucyjnych.
CZĘŚĆ III – Ogólny program nowego państwa polskiego
1. Historyczny egzamin ugrupowań demokratycznych.
2. Sprawa uzbrojenia cywilizacyjnego Polski.
3. Warunki dokonania dzieła.
4. Gospodarka planowa — gospodarką przyszłości.
CZĘŚĆ IV – Zmiana charakteru narodowego kamieniem węgielnym odnowy
1. Bierny indywidualizm jako główna zapora.
2. Romantyzm ubóstwa.
3. Statyczne i dynamiczne pojmowanie szczęścia.
4. Mechanizm przekazywania treści tradycyjnych.
5. Zasady biernego indywidualizmu.
Nowe drogi narodowo-społecznego rozwoju - Kazimierz Dagnan

Broszura autorstwa Kazimierza Dagnana, wydana w 1924 roku nakładem Polskiego Towarzystwa Kultury i Oświaty Robotniczej "Pochodnia", to jeden z cenniejszych elementów dorobku międzywojennej Narodowej Partii Robotniczej. Środowisko związkowo-polityczne narodowych robotników, pomimo ogromnego wkładu w odbudowę i zjednoczenie odrodzonej w 1918 roku Polski, to biała plama w historii polskiej polityki, którą pragniemy sukcesywnie odkrywać.
Rozdziały książki:
I. Wstęp
II. Bankructwo socjalizmu i nacjonalizmu
III. Naród, energia narodowa i jej źródła
IV. Wymowa faktów dziejowych
V. Rozwój form i ideologii współzawodnictwa narodowego
VI. Rozwój form i ideologii współzawodnictwa społecznego
VII. Zawładnięcie procesem rozwoju dziejowego (aktywizm)
VIII. Zasady przebudowy
IX. Organizacja
Kazimierz Dagnan (1891-1986)
Wieloletni działacz ruchu narodowo-robotnicze, na jego różnych, organizacyjnych etapach. Początkowo był politycznie zaangażowany w tworzenie Narodowego Związku Robotniczego, który powstał w 1905 roku. Później, wraz NZR, w 1908 roku zwrywa związki związki z endecją i rozpoczyna etap samodzielnego funkcjonowania ruchu narodowo-robotniczego m.in. jako przedstawiciel NZR w Tymczasowej Komisji Skonfederowany Stronnictw Niepodległościowych w 1912 roku. W czasie I Wojny Światowej K. Dagnan zgłosił się do Naczelnego Komitetu Narodowego i został przydzielony do Departamentu Wojskowego, gdzie w randze sierżanta brał udział w werbunku w Sosnowcu. Autor broszury był również stałym publicystą pism NZR-owskich, pisząc swoje teksty pod pseudonimem "Kazimierz Dębiec". Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości budował, zjednoczony pod sztandarem założonej w 1920 roku Narodowej Partii Robotniczej, międzywojenny ruch narodowo-robotniczy, a następnie, na początku lat 30., polski, antyhitlerowski ruch narodowo-socjalistyczny.
Plewy i perły - Adolf Nowaczyński

Książka, którą niniejszym przedkłada się Czytelnikom, jest sobie zbiorem, doborem, pokłosiem tak zwanych artykułów pierwszej potrzeby dziennikarskich z ostatnich lat dwóch. Takich doborów czy pokłosi można by skolekcjonować z tych lat dwóch czy trzech jeszcze dwa czy trzy. Czegóż to dowodzi? Otóż tego, że i u nas można zdobyć się na wydajność pisarską, zbliżoną do L. Daudeta.
Świat powojenny i Polska - Roman Dmowski

Fragmenty z dziejów Ruchu Narodowego i nie tylko. Lata walki i pracy (1889-2002) - Edward Węgierski

Wiek XIX był dla Polski stuleciem wielkich klęsk i strat narodowych. Dopiero jego koniec i początek XX przyniesie narodziny wielkiego, mądrego i przewidującego Ruchu Narodowego, rozwiązującego stojące przed narodem problemy.
Historia Ligi Narodowej (okres 1887–1907) - Stanisław Kozicki

Praca ukazała się pierwotnie w Londynie w 1964 r. nakładem tygodnika „Myśl Polska”. Ponowne wydanie „Historii Ligi…” postulował ostatnio na łamach swoich „Myśli nowoczesnego endeka” Rafał Ziemkiewicz. Zamysł napisania pracy powstał już w latach 30. ubiegłego wieku.
W imię Wielkiej Polski - Krzysztof Kawęcki

ONR ABC to jedna z najciekawszych organizacji przedwojennego ruchu narodowego. To właśnie jej działacze stworzyli podczas wojny Narodowe Siły Zbrojne, o których pamięć jest dziś tak popularna.
Związek Akademicki Młodzież Wszechpolska 1922-1939 - Jacek Misztal

Ukazała się nowa książka poświęcona historii ruchu narodowego: Jacek Misztal, “Związek Akademicki Młodzież Wszechpolska 1922-1939″


Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.





