59,99 zł
39,90 zł
Cena regularna:
45,00 zł
49,90 zł
Cena regularna:
54,90 zł
49,90 zł
Cena regularna:
59,90 zł
25,00 zł
Cena regularna:
29,90 zł
42,00 zł
Cena regularna:
49,90 zł
51,00 zł
29,90 zł
Cena regularna:
34,90 zł
Producent
Dostępność
Ocena
Cena
-
od
do
Stanisław Lem Książki
Czołowy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej urodził się w 1921 roku we Lwowie. Podczas wojny trafił do niewoli rosyjskiej, a po upadku twierdzy Przemyśl przebywał w jednym z obozów jenieckich na terenie Azji Środkowej. Stanisław Lem, którego powieści i inne książki są znane na całym świecie, rozpoczął publikowanie swoich tekstów już w trakcie studiów. Po powrocie do rodzinnego Lwowa podjął pracę jako asystent na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jana Kazimierza, gdzie z biegiem czasu stał się cenionym laryngologiem.
W połowie 1945 roku w ramach akcji repatriacyjnej wraz z całą rodziną wyjechał do Krakowa. Jak wspomniano, pierwsze powieści Stanisław Lem publikował jeszcze jako student medycyny. Były to głównie opowiadania o tematyce wojenne i okupacyjnej, ale można w nich było znaleźć elementy fantastyki naukowej. Fragmenty jego publikacji ukazywały się m.in. na łamach „Tygodnika Powszechnego” oraz czasopisma „Nowy Świat Przygód”. Tworzył też wiersze. Najciekawsze zostały opublikowane w książce „Wysoki Zamek. Wiersze młodzieńcze”.
Książki Stanisława Lema dla miłośników fantastyki naukowej i nie tylko
Podczas pobytu w Zakopanem w 1950 roku pisarz zupełnie przypadkowo spotkał się z prezesem Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” – Jerzym Pańskim. To właśnie za jego namową powstała powieść fantastyczna pt. „Astronauci”, która dziś jest uznawana za literacki debiut autora. Poruszył w niej kwestie charakterystyczne dla literatury science fiction: zagrożenie ludzkości przez obce cywilizacje, podróże międzyplanetarne, próby nawiązania kontaktu z przybyszami z kosmosu.
Kolejne książki Stanisława Lema to głównie powieści zgodne z zasadami realizmu socjalistycznego, których publikacja stanowiła dla autora istotne źródło utrzymania. Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte to najlepszy okres dla pisarza. Jego twórczość rozwinęła się m.in. dzięki temu, że zapanowała większa swoboda pisarska. W tym czasie powstały takie pozycje jak „Księga robotów”, „Eden”, „Śledztwo”, „Inwazja z Aldebarana”. W 1961 roku ukazały się dwie najbardziej dziś znane książki Stanisława Lema: „Solaris” oraz „Pamiętnik znaleziony w wannie”.