59,99 zł
39,90 zł
Cena regularna:
45,00 zł
49,90 zł
Cena regularna:
54,90 zł
49,90 zł
Cena regularna:
59,90 zł
25,00 zł
Cena regularna:
29,90 zł
42,00 zł
Cena regularna:
49,90 zł
51,00 zł
29,90 zł
Cena regularna:
34,90 zł
Producent
Dostępność
Ocena
Cena
-
od
do
Wolnomularstwo
W dobie Internetu i postępującej cyfryzacji trudno sobie wyobrazić, że na świecie istnieją ruchy, których działalność jest owiana aurą tajemniczości. Do takich organizacji należy wolnomularstwo, które wiele osób kojarzy z rozbudowaną symboliką, lożami wolnomularskimi oraz trójkątami masońskimi. Masoneria, na której temat powstały liczne książki, często jest określana mianem bractwa lub zakonu, którego członkowie stanowią jedną wielką rodzinę. Pod względem wewnętrznym nurt ten jest bardzo zróżnicowany, ponieważ tworzą go masoni – wolnomularze wyznający różne poglądy: liberalne, konserwatywne, tradycjonalistyczne.
Czym jest wolnomularstwo i co trzeba o nim wiedzieć?
Ten międzynarodowy ruch społeczny o dyskretnym charakterze narodził się w Anglii na początku XVIII wieku. To właśnie tam powstały pierwsze loże, które stanowią podstawowe komórki administracyjne wolnomularstwa. Według tradycji masoneria czerpie ze starożytnych źródeł kultury perskiej i egipskiej, a także z filozoficznych książek Platona i Pitagorasa z Grecji. Jaki był pierwotny cel tego związku? Na podstawie konstytucji, którą masoni napisali w 1723 roku, chcieli stać się ogniskiem zjednoczenia, a także nurtem do reformowania ludzkości. Niektóre książki podają, że jest to organizacja tajemnicza, filozoficzna i postępowa, a przedmiotem jej działalności jest poszukiwanie prawdy przez wolnomularzy.
Najważniejsze wydarzenia związane z wolnomularstwem na świecie
Jak podają liczne książki, pierwszym ważnym wydarzeniem związanym z powstawaniem wolnomularstwa było stworzenie konstytucji na początku XVIII wieku. W tym czasie masoneria skupiała głównie przedstawicieli bogatego mieszczaństwa i arystokracji. Pierwsi wolnomularze byli duchownymi, urzędnikami i filozofami. Z biegiem czasu w lożach zasiadali także królowie, uczeni i architekci. Przez wieki wolnomularstwo dzieliło się na różne odłamy: konserwatywne, liberalne, mistyczne.
Do ważnych wydarzeń związanych z masonerią często opisywanych w książkach, należy zakładanie lóż narodowych na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Jednostki organizacyjne znajdujące się na obszarze jednego państwa tworzyły niezależną federację z własnym organem określanym mianem Wielkiej Loży. Działalność masonerii była całkowicie zakazana w systemach totalitarnych. W książkach często podkreśla się też, że przynależność do wolnomularstwa była źle widziana przez kościoły w krajach katolickich i prawosławnych.
Historia masonerii w Polsce – kluczowe fakty
Pierwszą lożę w Polsce wolnomularze założyli w 1721 roku pod nazwą Czerwone Bractwo. Do organizacji skupiającej masonów należeli m.in. król Stanisław August Poniatowski oraz targowiczanin Stanisław Szczęsny Potocki. Za czasów Księstwa Warszawskiego wolnomularstwem opiekował się Napoleon I, a później jego funkcję przejął cesarz Rosji Aleksander Pawłowicz.
Działania podejmowane przez masonerię w Polsce są bardzo podobne do tych, które wolnomularze rozwijali w pozostałych krajach na świecie. W dwudziestoleciu międzywojennym ruch ten skupiał wielu inteligentów. W okresie powojennym loże zostały zlikwidowane, ale masoni bardzo szybko podjęli kroki w celu ich przywrócenia. Aktualnie do najważniejszych organizacji związanych z wolnomularstwem w kraju nad Wisłą należą: Wielka Loża Narodowa Polski oraz Międzynarodowy Mieszany Zakon Masonów.
Książki o masonerii w księgarni internetowej CapitalBook
Obecnie wolnomularstwo jest ruchem skupiającym około ośmiu milionów masonów zrzeszonych w kilkuset niezależnych organizacjach. Nurt ten jest dobrze udokumentowanym zjawiskiem dziejowym i nie brakuje opracowań poruszających jego różne aspekty. W księgarni internetowej CapitalBook przygotowaliśmy wiele interesujących pozycji opisujących strukturę, cele i sposób działania tej organizacji. Książki, których tematem jest masoneria i wolnomularze, pozwalają bliżej poznać historię tajnych towarzystw, a także dowiedzieć się, kto to są masoni, do jakich partii należą, w jaki sposób zdobywają pieniądze. W asortymencie przygotowaliśmy też zbiory artykułów przybliżające najważniejsze kwestie związane z mistycyzmem oraz symboliką wolnomularzy.