1pxPromocje
Król trędowaty - Zofia Kossak
Król trędowaty - Zofia Kossak
28,00 zł 25,00 zł
szt.
Fundusz zbrodni. Kulisy Afery FOZZ - Leszek Szymowski
Fundusz zbrodni. Kulisy Afery FOZZ - Leszek Szymowski
49,90 zł 42,00 zł
szt.
Zagłada 3.0 - Kazimierz Braun
Zagłada 3.0 - Kazimierz Braun
49,90 zł 45,00 zł
szt.
Błogosławiona wina - Zofia Kossak
Błogosławiona wina - Zofia Kossak
28,00 zł 25,00 zł
szt.
Przyszłość paliw kopalnych - Alex Epstein
Przyszłość paliw kopalnych - Alex Epstein
99,00 zł 69,00 zł
szt.
Choroba czerwonych oczu - Stanisław Michalkiewicz
Choroba czerwonych oczu - Stanisław Michalkiewicz
45,00 zł 39,00 zł
szt.
Religia grecka - Walter Burkert
Religia grecka - Walter Burkert
79,00 zł 74,90 zł
szt.
Nacjonalizm Chrześcijański - Jędrzej Giertych
Nacjonalizm Chrześcijański - Jędrzej Giertych
12,00 zł 8,50 zł
szt.
Przekleństwo - Karol  Bunsch
Przekleństwo - Karol Bunsch
44,90 zł 39,90 zł
szt.
(E-Book) Church, Nation and State - Roman Dmowski
(E-Book) Church, Nation and State - Roman Dmowski
10,00 zł 7,00 zł
szt.
1pxProdukt dnia
Niepodległa Polska 1918 - 2022
Niepodległa Polska 1918 - 2022
45,00 zł 29,90 zł
szt.
Przewrót - Roman Dmowski
Przewrót - Roman Dmowski
35,00 zł
szt.
Będziesz WISIAŁ - Grzegorz Braun
Będziesz WISIAŁ - Grzegorz Braun
49,90 zł 39,90 zł
szt.
Bestsellery
Jak czekista z czekistą - Stanisław Michalkiewicz
Jak czekista z czekistą - Stanisław Michalkiewicz

35,00 zł

Cena regularna: 39,90 zł

Najniższa cena: 4,90 zł
szt.
Gietrzwałd. Trudne dzieje sanktuarium i miejsca objawień maryjnych - ks. Krzysztof Bielawny
Gietrzwałd. Trudne dzieje sanktuarium i miejsca objawień maryjnych - ks. Krzysztof Bielawny

25,00 zł

Cena regularna: 29,90 zł

Najniższa cena: 29,90 zł
szt.
Talmud. Co zawiera i czego naucza - ks. Józef Kruszyński
Talmud. Co zawiera i czego naucza - ks. Józef Kruszyński

19,90 zł

Cena regularna: 24,90 zł

Najniższa cena: 24,90 zł
szt.
Bagnisko - Krzysztof Maria Załuski
Bagnisko - Krzysztof Maria Załuski

39,90 zł

Cena regularna: 45,00 zł

Najniższa cena: 45,00 zł
szt.
Myśli nowoczesnego Polaka - Roman Dmowski
Myśli nowoczesnego Polaka - Roman Dmowski

20,00 zł

Cena regularna: 23,00 zł

Najniższa cena: 23,00 zł
szt.

Lenin. Wynalazca totalitaryzmu - Stephane Courtois

Cena: 79,90 zł 79.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Wydawnictwo: Dębogóra
Kod produktu: 2DB8-79275
Opis
 
 

'Lenin, wynalazca totalitaryzmu' to książka wybitnego historyka Stephana Courtois. Autora znanego w Polsce przede wszystkim jako redaktora i współautora dwóch monumentalnych dzieł „Czarnej księgi komunizmu” i „Czarnej księgi rewolucji francuskiej”. Biografia Lenina wydana z okazji 100 lecia rewolucji bolszewickiej jest wynikiem kilkudziesięciu lat studiów nad komunizmem i myślą jego przywódców. Tak jak Czarna księga komunizmu była reakcją na wybielanie, zwłaszcza na Zachodzie, zbrodniczego charakteru tego systemu, według kalki „zły faszyzm - dobry komunizm”, tak nowa biografia przywódcy bolszewików, jest w związku z jego wybielaniem i przeciwstawianiem swojemu następcy czyli „zły Stalin - dobry Lenin”.

Biografia napisana jest bardzo żywym językiem. Czuć w niej żarliwość badacza, ale też ludzkie emocje związane z własnymi doświadczeniami autora, który jako młody człowiek sam był uczestnikiem komunistycznego ruchu. Przede wszystkim książka ta stanowi znakomicie udokumentowane studium postaci oraz ideologii i systemu politycznego. Niewątpliwe walory i liczne zalety tej publikacji są oczywiste: własna praca badacza, ekskluzywne materiały, oryginalny punkt widzenia, znakomity język, i niezwykle jasna i precyzyjna narracja. O wartości tej pracy stanowi także kontekst szerszy. Nie przypadkowo ukazała się ona w rocznicę wybuchu rewolucji bolszewickiej. Jest ona próbą odpowiedzi na trwające, czy nawet odżywające fascynacje komunizmem i jego nowymi formami i wcieleniami. Wielu historyków, naukowców oraz spora część opinii publicznej jest dziś gotowa lekceważyć zagrożenia wynikające z nieprzepracowanego do końca doświadczenia komunizmu. Stephan Courtois na pewno do nich nie należy. Pokazuje jego zbrodniczość, antyludzki charakter, totalitarne zagrożenie dla naturalnych więzi społecznych, ale także rolę jednostki, zdeterminowanego przywódcy, i wąskiej grupy zdecydowanej iść na wojnę z otaczającym ich światem. Refleksja Courtois choć mocno osadzona w historii jest przydatna nie tylko dla zrozumienia przeszłych wydarzeń historycznych, ale także bardzo uczula i daje instrumenty dla monitorowania współczesności. Nowa biografia Lenina, nie jest czymś codziennym. W Polsce, być może ze względu na traktowanie pewnych spraw jako oczywiste, powstawanie nowych prac o Leninie nie należało do priorytetów badaczy. W tym miejscu należy przypomnieć i warto pamiętać, że to właśnie biografia pióra Antoniego Ossendowskiego, sprzed prawie już wieku, należała do dzieł zarówno prekursorskich jak i ostrzegawczych. 

Stephane Courtois to niezwykle zasłużony badacz historii najnowszejJego monumentalna „Czarna księga komunizmu” spowodowała w latach dziewięćdziesiątych prawdziwe intelektualne trzęsienie ziemi. Było to wynikiem wieloletnich studiów i osobistej odwagi autora, który potrafił w swej pracy przeciwstawić się dominującym opiniom zarówno w świecie naukowym jak i politycznym oraz medialnym. Jego badania komparystyczne dotyczące komunizmu i nazizmu do dziś traktowane są przez niektóre środowiska jako niedopuszczalny skandal. Czarna księga komunizmu porażała przede wszystkim przez dane dotyczące skali zbrodni komunistycznych, które oszacowane zostały przez Courtois i współpracujących z nim naukowców na około sto milionów ofiar. Wyniki tych badań oparte zostały między innymi na kwerendach w archiwach dawnego Związku Sowieckiego, przez lata niedostępnych dla historyka. Biografia Lenina to kolejna odsłona pasji badawczej Stephana Courtois dotyczącej źródeł i charakteru systemu komunistycznego. Ta biografia polityczna, to też w dużej mierze komparystyka, tym razem między Leninem i Stalinem. Przy okazji zderzenie się z mitami i kolejnymi poglądami dominującymi czy lansowanymi. Przede wszystkim, że Lenin to twórca komunizmu idealistycznego, wręcz „romantycznego”, którego to dopiero Stalin sprowadził na manowce totalitaryzmu i zbrodni. Biografia ta, to 500 stron barwnej i wartkiej opowieści jak to się stało, że młody Władymir Ilicz Ulianow stał się Leninem, a z utopijnych idei rewolucyjnych narodziła się totalitarna doktryna z dyktaturą proletariatu, światową rewolucją, centralizmem demokratycznym, planowaniem gospodarczym, masowym terrorem, monopartią, bezpieką, Czerwoną armią i Gułagami.

Warto nadmienić, że książka uzyskała we Francji nagrodę Grand Prix w kategorii biografia polityczna. Jury konkursu napisało w swej decyzji, że chciało w ten sposób uhonorować biografię, „która jest najpierw owocem pracy całego życia, ale również dziełem, które przeciwstawia się idei ale i powszechnej praktyce wyrażającej się w wyłączaniu Lenina ze zbrodni Stalina.” A jest to idea tym bardziej nie popularna, bo Lenin wraca do świata wyobraźni młodych rewolucjonistów. Dlatego tak bardzo potrzebna jest książka, która poza innymi ważnymi sprawami przypomni młodym ludziom, że to Lenin jest odpowiedzialny za dyktaturę, za wojnę domową, za masowy terror, za pierwsze obozy koncentracyjne, fałszywe procesy sądowe, wyrzucanie z kraju intelektualistów oraz prześladowania ze strony Czeki i późniejszego KGB. Bo Lenin nie był, jak chce tego radykalna lewica, “politykiem niepokalanym i świętym” i ta książka bardzo dobrze to pokazuje. Warto wydać biografię polityczną Leninar również dlatego, że komunizm nie umarł. Jak groźny wirus uporczywie trwa zmutowany – czy to w formie północnokoreańskiego reżimu kolejnych „kochanych wodzów”, czy to w formie mandaryńskiego komunizmu w Chinach, czy za pośrednictwem naśladowców Antonio Gramsciego (włoskiego marksisty), którzy mechanizm „walki klas” przenieśli w sferę jak najszerzej pojętej kultury. Tak zamyka się te straszliwe koło. Wszystko zaczęło się od „przebrzydłego rodu profesorów”, czytaj: intelektualistów szukających „naukowego socjalizmu”, i do nich powraca ta książka jak wielki znak ostrzegawczy pokazuje wszystkim biegnącym ku przepaści, że błędna idea ma straszliwe konsekwencje.

 

Stéphane Courtois (ur. 1947 r.) – francuski historyk, dyrektor badań naukowych Centre national de la recherche scientifique i uniwersytetu Paris X Nanterre, profesor Katolickiego Instytutu Studiów Wyższych w La Roche-sur-Yon (Wandea). Specjalizuje się w historii światowego ruchu komunistycznego. Przez kilkadziesiąt lat swojej działalności naukowej napisał ponad 30 książek i kilkaset artykułów. Największy rozgłos przyniosła mu Czarna księga komunizmu (1997), której był redaktorem i współautorem. Przetłumaczona została na 28 języków i wydana w łącznym nakładzie ponad milion egzemplarzy. Pokazała ona przede wszystkim ogrom zbrodni komunizmu i jego totalitarny charakter. Czytelników i poruszyła najpierw liczba 100 milionów ofiar komunizmu przywołana przez badacza, a następnie porównanie z faszyszmem i nazizmem, jeśli chodzi o naturę systemu. Dopowiedział też konsekwentnie, że ofiar komunizmu było zdecydowanie więcej niż ofiar nazizmu i że, ruchy faszystowskie wzorowały się na politycznych dokonaniach komunizmu. Wzbudziło to spore kontrowersje przede wszystkim wśród życzliwie usposobionych wobec komunizmu historyków francuskich, którym jednak trudno było kwestionować ustalenia, które były wynikiem kilku lat pracy Courtois w otwartych dopiero co archiwach moskiewskich. To była ta "atomowa" przewaga nad historykami, którzy wciąż opierali się pamiętnikach i świadectwach działaczy komunistycznych. Książka "Lenin, wynalazca totalitaryzmu" jest spektakularnym zwieńczeniem dotychczasowych badań i publikacji. Wydana w 100 rocznicę rewolucji bolszewickiej biografia jej bolszewickiego przywódcy otrzymała m.in. prestiżowe nagrodę Grand Prix za Biografię Polityczną i na grodę Le Figaro History. Stephane Courtoi jest Kawalerem Legii Honorowej.

 

Poniższa książka jest przede wszystkim biografią polityczną inspirowaną w skromnym zakresie metodą Aleksandra Sołżenicyna, który we wspaniałym dziele „Czerwone koło” starał się uwolnić z „węzłów” ustrukturyzowanej narracji historycznej momenty, w których historia zmienia się i obiera nieodwracalny kierunek. Chcąc odkryć „węzły”, które doprowadziły Lenina do wynalezienia totalitaryzmu, przede wszystkim uważnie czytałem jego „Dzieła”. Musiałem wydobyć z tej straszliwej ideologicznej magmy idee polityczne, które umożliwiły mu przejęcie władzy i ustanowienia takiego rodzaju partii i reżimu, który rozprzestrzenił się na cały świat.

(...)

Jak rozumieć to ogromne oszustwo XX wieku, jakim był komunizm? Jak wytłumaczyć to, że miliony mężczyzn i kobiet przez dziesięciolecia wierzyły – i wierzą nawet dziś – że ta idea zapewniłaby szczęście robotnikom, chociaż musieli pokłonić się pierwszemu totalitarnemu reżimowi wymyślonemu przez towarzysza Lenina? Reżimowi, który nie tylko doprowadził do katastrof gospodarczych, społecznych i kulturowych, i ogromnych ludzkich tragedii, ale który posłużył za wzór wszystkim dyktaturom XX wieku, przede wszystkim, komunistycznym, ale także w dużej mierze faszystowskim i nazistowskim.

Stéphane Courtois 

Dane techniczne
Liczba stron 514
Okładka miękka
Format 235 x 160 mm
ISBN 978-83-64964-55-8
Wydawnictwo Dębogóra
Rok wydania 2020
Opinie o produkcie (0)
1pxNewsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
1pxNowości
Glaukopis nr 41
Glaukopis nr 41
35,00 zł
szt.
Czas bezprawia - Rafał A. Ziemkiewicz
Czas bezprawia - Rafał A. Ziemkiewicz
59,90 zł
szt.
1pxWaluty
Statystyki
Produktów:
5531
Kategorii:
152
Nowości:
90
Promocje:
217
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium