Dlaczego ludzie zostają terrorystami? Jest wiele powodów, które warunkują ich ekstremistyczne zachowanie. Należy zaznaczyć, że terroryści często wywodzą się ze środowisk żyjących w skrajnej biedzie. Przystąpienie do konkretnego ugrupowania zapewnia zaś dach nad głową, czy też regularne wyżywienie. Trzeba również wziąć pod uwagę poczucie sprawiedliwości, prowadzące do zemsty na osobach „niewiernych” lub bardziej zamożnych. Mówiąc dokładniej – jest kilka przyczyn, przez które powstały największe organizacje terrorystyczne. Co jednak wiadomo o konkretnych ugrupowaniach?
Skąd wzięło się ISIS? To groźny spadkobierca Al-Kaidy
ISIS było ogromnym ugrupowaniem terrorystycznym, które doprowadziło nawet do powstania własnego tworu państwowego. Oficjalną nazwą tej organizacji jest właśnie Państwo Islamskie, jednak w latach 2013 -2014 znana była jako Islamic State of Iraq and Syria. Trzeba również zauważyć, że ISIS zostało pierwotnie utworzone w Iraku, gdzie istniało jako odnoga Al-Kaidy.
Organizacja zyskała swą złą sławę dzięki licznym zbrodniczym aktywnościom. Mowa tutaj między innymi o grabieżach banków, wymuszeniach i handlu ludźmi, wyłudzaniu zasobów rolnych, czy też porwaniach dla okupu. O okrucieństwie Państwa Islamskiego świadczą też zamachy w Paryżu, które odbyły się w listopadzie 2015 roku. Dość powiedzieć, że terroryści zaatakowali aż siedem razy, a wszystkie wydarzenia miały miejsce w ciągu jednego dnia. Najwięcej ludzi zginęło w klubie Bataclan, gdzie odbywał się koncert amerykańskiej grupy rockowej Eagles of Death Metal.
W 2019 roku poinformowano o zniszczeniu ostatniej enklawy terytorialnej samozwańczego kalifatu. Tego samego roku udało się namierzyć kryjówkę przywódcy ISIS – Abu Bakr al-Baghdadiego. Terrorysta popełnił samobójstwo, nie widząc szans na ucieczkę przed siłami specjalnymi USA. W spowodowanym przez niego wybuchu zginęła również dwójka dzieci al-Baghdadiego.
Największe organizacje terrorystyczne. Co się stało z Al-Kaidą?
Nie ulega wątpliwości, że jedną z najbardziej znanych organizacji terrorystycznych jest Al-Kaida. Trzeba jednak zaznaczyć, że ugrupowanie powstało już w latach osiemdziesiątych, a jego głównym celem była obrona Afganistanu przed agresją radziecką. Dopiero później organizacja zaczęła się radykalizować, stając się koalicją ekstremistycznych ugrupowań islamskich.
Współzałożycielem, a zarazem długoletnim przywódcą Al-Kaidy był Osama Bin Laden. Świat usłyszał o nim dopiero po zamachach z dnia 11 września 2001 roku. To właśnie wtedy przedstawiciele omawianej organizacji przejęli samoloty pasażerskie, a następnie skierowali je na dwie wieże World Trade Center oraz budynek Pentagonu. Czwarty samolot nie dotarł do celu, uderzając w niezaludnione tereny Pensylwanii – obecne na pokładzie osoby zaatakowały porywaczy, nie dopuszczając do realizacji pierwotnych założeń.
Choć Osama Bin Laden zginął 2 maja 2011 roku w ataku przeprowadzonym przez wojsko USA, to jednak jego śmierć nie zakończyła działalności Al-Kaidy. Za obecnego przywódcę całej organizacji uznaje się Ajmana al-Zawahira. Ile wynosi nagroda za schwytanie terrorysty? To 25 milionów dolarów.
Boko Haram. Międzynarodowe ugrupowanie terrorystyczne
Czym dokładnie jest Boko Haram? Najprościej rzecz ujmując – to organizacja terrorystyczna, która powstała w 2002 roku. Za miejsce jej pochodzenia uznaje się zaś północno – wschodnią część Nigerii. Sekta stanowczo sprzeciwia się europejskiej kulturze, krytykując między innymi ustrój demokratyczny, czy też teorię heliocentryczną. Jednocześnie liderzy ugrupowania korzystają z nowoczesnych środków masowego przekazu, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców (przykładem serwis Youtube).
Choć organizacja powstała w Nigerii, to jednak terytorium jej działań obejmuje również Czad, Tunezję, Algierię, Mali, Burkina Faso, Kongo, Mozambik, czy też Egipt oraz Libię. Boko Haram jest wpisana na listę organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA, gdzie występuje również ISIS oraz Al-Kaida. To także jedno z największych ugrupowań ekstremistycznych. Boko Haram doprowadziło między innymi do rzezi na mieszkańcach dwóch miast – mowa o Baga i Doron Baga.
Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej? Książki poruszają tematykę terroryzmu!
Aby poszerzyć swą wiedzę o organizacjach terrorystycznych, najlepiej sięgnąć po książki znakomitych autorów. Przykładem niech będzie “Prawdziwe oblicze islamu”, gdzie autor Jean Alcader skupia się na szczegółowej genezie tytułowej religii. Dzięki temu tło współczesnych dramatycznych wydarzeń staje się dla czytelnika bardziej zrozumiałe.