FB
1pxPromocje
Bitwa pod Cedynią - Mariusz Samp
Bitwa pod Cedynią - Mariusz Samp
46,99 zł 44,90 zł
szt.
Hitler . Korzenie zła - Stanisław Żuławski
Hitler . Korzenie zła - Stanisław Żuławski
49,90 zł 44,90 zł
szt.
Anderstend 2 - Kacper A. Hefta
Anderstend 2 - Kacper A. Hefta
25,00 zł 5,00 zł
szt.
[E-book] Wczoraj i dziś Burów - Adam Szabelak
[E-book] Wczoraj i dziś Burów - Adam Szabelak
45,00 zł 35,00 zł
szt.
Upadek myśli konserwatywnej w Polsce - Roman Dmowski
Upadek myśli konserwatywnej w Polsce - Roman Dmowski
29,90 zł 20,00 zł
szt.
AnschluSS - Stanisław Michalkiewicz
AnschluSS - Stanisław Michalkiewicz
49,90 zł 39,90 zł
szt.
Koniec końca historii - Jacek Bartosiak
Koniec końca historii - Jacek Bartosiak
43,00 zł 39,90 zł
szt.
Płonące dusze - Leon Degrelle
Płonące dusze - Leon Degrelle
73,50 zł 69,90 zł
szt.
1pxProdukt dnia
Anderstend 2 - Kacper A. Hefta
Anderstend 2 - Kacper A. Hefta
25,00 zł 5,00 zł
szt.
Przewrót - Roman Dmowski
Przewrót - Roman Dmowski
35,00 zł
szt.
Będziesz WISIAŁ - Grzegorz Braun
Będziesz WISIAŁ - Grzegorz Braun
49,90 zł 39,90 zł
szt.
Generał Rozwadowski - praca zbiorowa
Generał Rozwadowski - praca zbiorowa
45,00 zł
szt.
Niepodległa Polska 1918 - 2022
Niepodległa Polska 1918 - 2022
45,00 zł 29,90 zł
szt.
A więc wojna - Grzegorz Braun
A więc wojna - Grzegorz Braun
49,90 zł 39,90 zł
szt.
Fundusz zbrodni. Kulisy Afery FOZZ - Leszek Szymowski
Fundusz zbrodni. Kulisy Afery FOZZ - Leszek Szymowski
49,90 zł 42,00 zł
szt.
Bestsellery
Zakazana historia Polski - Grzegorz Braun Tom II, Jarosław Kornaś
Zakazana historia Polski - Grzegorz Braun Tom II, Jarosław Kornaś

45,00 zł

Cena regularna: 49,90 zł

Najniższa cena: 49,90 zł
szt.
Porozmawiajmy o... Żydach. Zapowiedź - Wojciech Sumliński, Ewa Kurek
Porozmawiajmy o... Żydach. Zapowiedź - Wojciech Sumliński, Ewa Kurek

54,90 zł

Cena regularna: 59,90 zł

Najniższa cena: 54,90 zł
szt.
Zakazana historia Polski. Od Piastów do Jagiellonów. Tom I - Grzegorz Braun
Zakazana historia Polski. Od Piastów do Jagiellonów. Tom I - Grzegorz Braun

42,00 zł

Cena regularna: 49,90 zł

Najniższa cena: 42,00 zł
szt.
Kalendarz - ODZYSKAJMY NIEPODLEGŁOŚĆ! 2026
Kalendarz - ODZYSKAJMY NIEPODLEGŁOŚĆ! 2026

59,90 zł

Cena regularna: 69,90 zł

Najniższa cena: 59,90 zł
szt.
Talmud. Co zawiera i czego naucza - ks. Józef Kruszyński
Talmud. Co zawiera i czego naucza - ks. Józef Kruszyński

19,90 zł

Cena regularna: 24,90 zł

Najniższa cena: 24,90 zł
szt.
Talmud o gojach - Ks. Dr Stanisław Trzeciak
Talmud o gojach - Ks. Dr Stanisław Trzeciak

45,00 zł

Cena regularna: 54,90 zł

Najniższa cena: 54,90 zł
szt.
Dobry "zły" liberalizm - Stanisław Michalkiewicz
Dobry "zły" liberalizm - Stanisław Michalkiewicz

39,90 zł

Cena regularna: 44,90 zł

Najniższa cena: 44,90 zł
szt.
Św. Maksymilian Maria Kolbe o masonerii i żydach. Pisma wybrane – red. Stanisław Krajski
Św. Maksymilian Maria Kolbe o masonerii i żydach. Pisma wybrane – red. Stanisław Krajski

19,90 zł

Cena regularna: 25,00 zł

Najniższa cena: 19,90 zł
szt.

Przewodnik po Mszy świętej - Jean-Denis Chalufour OSB

Cena: 45,00 zł 45.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Wydawnictwo: AA
Kod produktu: 1337
Opis

To zupełnie wyjątkowa książka o Mszy świętej. Autor, benedyktyński mnich z Opactwa Matki Bożej w Fontgombault, prowadzi nas drogami Eucharystii, sygnalizując wszystkie ważne momenty duchowości, doktryny, symboliki. Dzięki informacjom historycznym cały czas czujemy się wewnątrz długiej tradycji modlitwy, ucząc się brać udział we Mszy jakby z wszystkimi wcześniejszymi pokoleniami wierzących.

W języku polskim nie było dotąd książki, która w sposób tak przystępny i pogłębiony pokazywałaby jedność liturgii na tle jej różnorodności: czytelnik poznaje zarówno starą tradycję rytu rzymskiego (tzw. formę nadzwyczajną), jak i jej odmiany (np. zwyczaj dominikański), ryty wschodnie z Liturgią św. Jana Chryzostoma oraz zwyczajną formę rytu rzymskiego. Ta książka to na pewno jeden niezbędników współczesnego katolika.

Przewodnik zawiera objaśnienie części stałych Mszy według mszału wydanego w 1962 r. przez bł. Jana XXIII (stanowiącego nadzwyczajną formę rytu rzymskiego) z dodaniem komentowanych tekstów mszału z 1969 r. (w formie zwyczajnej rytu rzymskiego), mszałów: lyońskiego i dominikańskiego oraz liturgii św. Jana Chryzostoma.

Książka ukazała się w koedycji z wydawnictwem Dębogóra.

Przedmowa

Z nieukrywaną radością przyjąłem prośbę o napisanie krótkiej przedmowy do „Przewodnika po Mszy świętej” o. Jean-Denis Chalufour OSB z opactwa Fontgombault. Jest to jedna z tych pozycji, dzięki którym spełnia się wyrażone przed laty życzenie kard. Josepha Ratzingera, aby powstał nowy ruch odnowy liturgicznej. Można spodziewać się, że większość czytelników książki będą stanowiły osoby, dla których liturgicznym domem jest tradycyjna forma rytu rzymskiego i niewątpliwie pozycja ta będzie dla nich cenną pomocą w jeszcze lepszym poznaniu tej tradycji obrzędowej. Jednak do sięgnięcia po „Przewodnik” warto w nie mniejszym stopniu zachęcić także wiernych utożsamiających się z liturgią w formie zwyczajnej; może to być dla nich okazja do poszerzenia spojrzenia, być może także do zrewidowania niejednego negatywnego stereotypu na temat Mszy „trydenckiej”.

Są dwa podstawowe powody, dla których przyjmuję z radością książkę o. Chalufour, pragnę je krótko rozwinąć poniżej.

Po pierwsze, książka jest świadectwem ogromnej żywotności i wewnętrznego bogactwa tradycyjnej liturgii, przez co może skutecznie przyczyniać się do przezwyciężenia dość rozpowszechnionego negatywnego mitu dawnej liturgii jako rzeczywistości rzekomo skostniałej, nieadekwatnej dla współczesnego człowieka, w której forma przytłacza treść. „Przewodnik” jest przykładem autentycznej mistagogii tradycyjnej liturgii, której formy, choć istotnie dawne, nie są przez to bynajmniej przestarzałe. Dawna liturgia to integralna część żywej tradycji Kościoła, mogąca dostarczyć solidnego duchowego pokarmu katolikom XXI wieku, a nie muzeum czy relikt przeszłości. Można odnieść do niej słowa Psalmu o drzewie, zasadzonym nad płynącą wodą, którego liście nigdy nie więdną (Ps 1, 3), lub słowa innego Psalmu o sprawiedliwym, który także w starości wyda owoc, zawsze pełen życiodajnych soków (Ps 92 [91], 15).

Po drugie, bardzo ważna jest przyjęta przez Autora perspektywa „ekumeniczna”. Zgodnie z tytułem książki, jej główną część stanowi komentarz do obrzędów Mszy świętej według Mszału rzymskiego z 1962 r., jednak oprócz tego Autor prezentuje także obrzędy według zreformowanego Mszału Pawła VI, według wybranych tradycyjnych wariantów rytu rzymskiego (lyońskiego i dominikańskiego) a także według rytu bizantyjskiego. Ponadto w ramach komentarza do tradycyjnej liturgii o. Chalufour wielokrotnie odnosi się porównawczo do liturgii posoborowej, wskazując na istniejące różnice bez polemik. Taka właśnie perspektywa, dopuszczająca współistnienie różnych form rytu rzymskiego, oczywiście bez ich mieszania i czynienia jakiejś sztucznej hybrydy, oraz otwarta na bogactwo innych tradycji obrzędowych, wydaje się najlepiej korespondować z myślą Benedykta XVI, pragnącego przezwyciężyć klimat radykalnej opozycji między starszą i nową formą rytu rzymskiego. Dom Cassian Folsom OSB z klasztoru w Nursji powiedział przed paroma laty, że dwie formy liturgii rzymskiej są podobne do dwóch osób żyjących dotąd z dala od siebie, które teraz, po motu proprio „Summorum Pontificum”, mają szansę poznać się nawzajem i być może nawet ze sobą się zaprzyjaźnić. Podobny duch ożywia niniejszy „Przewodnik po Mszy świętej” i ten wewnątrzkościelny ekumenizm o. Chalufoura jest bardzo bliski także i dla mnie jako dla kapłana sprawującego Najświętszą Ofiarę według obu form rytu rzymskiego, mającego ponadto doświadczenie posługi duszpasterskiej w obrządku wschodnim, w parafii neounickiej. (...)

ks. Maciej Zachara MIC
Lublin, uroczystość św. Józefa, 19 marca 2012 r.

Wprowadzenie

Według wyrażenia Soboru Trydenckiego, powtórzonego w Katechizmie Kościoła Katolickiego, Chrystus ustanowił ofiarę Mszy, aby „pozostawić Kościołowi, swojej ukochanej Oblubienicy, ofiarę widzialną (według wymagań natury ludzkiej)”, która „będzie … reprezentowała ofiarę krwawą, która miała wypełnić się jeden raz na krzyżu”. To właśnie ten widzialny aspekt Najświętszej Ofiary – słowa, postawy i gesty – stanowią liturgię Mszy, „największą poezję, jaka była kiedykolwiek i która jest odblaskiem Boga”, według wyrażenia Juliena Greena.

Celem niniejszej książki jest podzielenie się z wiernymi katolikami naszym zachwytem wobec tej liturgii przekazywanej przez naszą matkę święty Kościół – ale także przedstawienie jej chrześcijanom prawosławnym i reformowanym, a także każdemu człowiekowi szukającemu prawdy i piękna. O ile głęboka rzeczywistość jest z istoty ta sama w każdej Mszy odprawianej w sposób ważny (gdyż zawsze mamy tam do czynienia z obecnością i działaniem człowieka-Boga), jej ramy – czyli liturgia – zmieniają się wraz z czasem i przestrzenią, i z tego powodu używa się obecnie w Kościele różnych mszałów.

Przewodnik po Mszy świętej – to komentarz do części stałych Mszy, oparty na edycji mszału, dokonanej przez bł. Jana XXIII w 1962 roku i stanowiącej nadzwyczajną formę rytu rzymskiego. Jednak zasadnicza część tego, co tu powiedziano, dotyczy każdej Mszy, niezależnie od jej obrządku. (...)

Dane techniczne
Liczba stron 346
Okładka twarda
Format B5
ISBN 9788378641049
Wydawnictwo AA
Rok wydania 2014
Opinie o produkcie (0)
1pxNewsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
1pxNowości
Powrotna droga - Karol Bunsch
Powrotna droga - Karol Bunsch
44,90 zł 39,90 zł
szt.
1pxWaluty
Statystyki
Produktów:
5907
Kategorii:
157
Nowości:
71
Promocje:
245
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium