Sztuka królewska, wolnomularstwo, iluminaci –krzywa wzrostu różnorodnych nazw, określających masonerie, jest odwrotnie proporcjonalna do ilości rzetelnych informacji z nią związanych. Na przestrzeni lat w przedmiotowym temacie powstało nieprawdopodobnie dużo legend, mitów i teorii spiskowych. Pośród nich można jednak doszukać się szczypty prawdy, dotyczącej zarówno samej masonerii, jak i jej symboli. Sprawdź, jakie tajemnice skrywa zakon, uważany przez niektórych za szarą eminencję świata.
Niełatwe odróżnienie faktów od mitów
Na początku warto ustalić, czym właściwie jest masoneria. Odrzucając większość konspiracyjnych koncepcji, można określić ją jako szeroko pojęty, tajemniczy, a z pewnością elitarny klub zrzeszający ludzi, mających konkretne przekonania. To, jakie idee trzeba wyznawać, aby stać się członkiem zakonu, nie jest do końca jasne. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można jednak stwierdzić, że chodzi o przekonania natury metafizycznej. Uważa się, że masoni dążą do ukierunkowania społeczeństwa w taki sposób, aby odpowiadało wyznawanym przez bractwo zasadom. Mają ku temu prowadzić zmiany, stopniowo zachodzące w ludziach, będące skutkiem podejmowanych od lat działań zakonu.
Zarówno temat podejmowanych przez masonów kroków, jak i reguł kierujących zakonem, pozostają węzłem gordyjskim. Wynika to z atmosfery tajemnicy, która od początku towarzyszy wolnomularzom. Jedni twierdzą, że masoneria opiera się na wolności, braterstwie, równości oraz dążeniu do wyeliminowania wojen i cierpienia. Inni natomiast odczytują jej liczne symbole jako przejaw okultyzmu w najczystszej postaci, połączonego z chęcią przejęcia (ewentualnie utrzymania) kontroli nad światem. Sztuka królewska dorobiła się nawet swojej dziedziny nauki, określanej mianem masonologii.
Sekrety to żyzna ziemia dla konspiracyjnych koncepcji
Co kieruje ludźmi od lat tworzącymi teorie spiskowe na temat wolnomularzy? Oprócz towarzyszących tematyce licznych zagadek, istotną rolę odgrywają w tej kwestii niezrozumiałe rytuały i obrzędy, które odprawiane są przez członków zakonu od setek lat. Według rozmaitych podań uczestniczą w nich jedynie lojalni członkowie zakonu, którzy posiadają odpowiedni stopień wtajemniczenia. Ze względu na niewielką ilość faktów i ogromną liczbę niewiadomych nie sposób stwierdzić, co jest prawdą, a co kłamstwem. Niewątpliwie jednak masoneria ma swoje symbole, o których warto wspomnieć.
Masoneria i jej nieodłączne symbole
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych symboli masonów jest cyrkiel. Okrąg, który zatacza, odzwierciedla zarówno nieskończoność, jak i zasady oraz płynące z nich ograniczenia. Kolejny, kojarzący się z masonerią znak to węgielnica. Symbolizuje równowagę i szczerość, a ponadto wraz z cyrklem tworzy heksagram. Jest to połączenie dwóch sfer, a mianowicie duchowości, której odpowiada cyrkiel, oraz materialności – uwidocznionej w węgielnicy.
CZYTAJ TAKŻE: CZYM JEST MASONERIA? NAUKOWE FAKTY