Ustrój polityczny jest czynnikiem, który reguluje styl życia całego państwa. Wpływa więc na działania podejmowane przez rząd, ma również duże znaczenie w codziennych czynnościach każdego obywatela. Najpopularniejszym ustrojem jest demokracja, jednak w historii zapisały się także inne systemy oraz poglądy polityczne. Na świecie nadal znajduje się przecież niejedno państwo socjalistyczne. Dlatego warto poznać jego model działania i charakterystyczne cechy.
Czym jest państwo socjalistyczne?
Najprościej rzecz ujmując – jest to kraj, w którym główną rolę odgrywają ideologie socjalistyczne. Czyli takie, które mają na celu zniesienie prywatnej własności środków produkcji oraz doprowadzenie do pozbycia się obowiązującego podziału klas. Z socjalizmu wywodzi się zaś komunizm, którego głównymi pomysłodawcami byli Karl Marx oraz Fryderyk Engels. Skrajne przypadki państw socjalistycznych występowały we wszystkich krajach należących do Związku Radzieckiego. Trzeba również zaznaczyć, że socjalizm był dla marksistów pierwszym etapem, przez które musi przejść każde społeczeństwo komunistyczne.
Jakie kraje można uznać za przykłady państwa socjalistycznego?
Pierwsze z nich zostało już wymienione, jednak na świecie nadal istnieją państwa, gdzie ustrój socjalistyczny pełni nadrzędną rolę w całej polityce. Do takich miejsc możemy zaliczyć na przykład Chińską Republikę Ludową, która od 1949 roku nierozłącznie związana jest z tą ideologią. Trzeba jednak pamiętać, że w omawianym gronie znajdują się również takie kraje, które zadeklarowały w swojej konstytucji socjalistyczny sposób rozwoju swojego narodu. Inaczej mówiąc – są to państwa, które w dużej mierze odrzuciły kapitalistyczne rozwiązania. Dlatego dobrym przykładem będzie też Republika Portugalska, gdzie władza należy przede wszystkim do partii socjalistycznych.
Jakie wady posiada państwo socjalistyczne?
Każdy produkt, który wytwarza się na terenie kraju socjalistycznego, nie należy do obywatela, ale jest własnością państwa. Mowa tutaj nie tylko o żywności, ale również o gazetach, książkach, a także przedmiotach codziennego użytku. Ustrój ten pozwala więc na wprowadzenie rządów absolutnych, bo wszystko jest zależne od partii rządzącej. Nie da się jednak ukryć, że to ciekawy temat i warto poczytać o nim więcej. Dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po książkę Mateusza Machaja, pt. „Kapitalizm, socjalizm i prawa własności” czy „Socjalizm według Unii” Tomasza Cukiernika, dzięki którym pogłębisz swoją wiedzę i poznasz opinie sprawdzonych autorów.
CZYTAJ TAKŻE: CIEKAWE KSIĄŻKI O POLITYCE. PRZYKŁADY TYTUŁÓW