Stworzony przez Polskę sojusz, który miałby wystarczająco dużo siły, by być jednym z poważniejszych graczy na arenie międzynarodowej? Dla niektórych może to brzmieć jak zwykła mrzonka, jednak historia pokazuje, że wcześniej udawało się chociaż w częściowym stopniu doprowadzić do wdrożenia tej idei w życie. Czym więc jest Międzymorze i jaka myśl stała za stworzeniem tego pojęcia? Postaramy się udzielić Ci potrzebnych informacji.
Pojęcie Międzymorza i jego występowanie w historii
Termin ten był forsowany przez Józefa Piłsudskiego, który chciał doprowadzić do powstania federacji złożonej z kilku wybranych przez niego państw. W skład takiego sojuszu wchodziłaby między innymi Polska, Litwa, Białoruś, Ukraina oraz Węgry. Kraje członkowskie miały się znajdować w Europie Środkowo–Wschodniej i stanowić przeciwwagę dla innych mocarstw panujących na świecie. Należy jednak zaznaczyć, że podobne pomysły pojawiały się na długo przed narodzinami Piłsudskiego. Bo jak zapewne zauważyłeś, do Międzymorza miała należeć również Litwa.
Trzeba więc przypomnieć sobie, co wydarzyło się w 1385 roku. Ślub zawarty między królową Jadwigą, a wielkim księciem litewskim Jagiełłą połączył ze sobą dwa narody w jedną całość. Rozejm ten powstał po to, aby przeciwstawić się Zakonowi Krzyżackiemu, który w tym czasie stanowił poważne zagrożenie nie tylko dla Polski, ale również dla Litwy. Za wszystkim stał więc podobny zamysł, jaki przyświecał w późniejszym czasie Piłsudskiemu.
Czy Międzymorze mogłoby powstać w obecnych czasach?
Dzisiaj byłoby to bardzo trudne do zrealizowania. Przede wszystkim dlatego, że inne kraje prawdopodobnie nie wyraziłyby chęci na dołączenie do takiego sojuszu. Jak jednak zaznacza politolog profesor Andrzej Gil, stworzenie Międzymorza mogłoby stanowić powiew potrzebnej świeżości dla mniejszych państw, które często muszą być uzależnione od Rosji czy Niemiec. Bo przy federacji to właśnie te słabsze kraje mogłyby wzajemnie sobie pomagać i powoli budować silną strukturę, która wiele znaczyłaby w polityce światowej.
Międzymorze to ciekawy koncept, który powinieneś poznać
Mimo, że temat Międzymorza jest w Polsce rzadko poruszany, to jednak na rynku znajdziesz wartościowe książki oraz artykuły, które szczegółowo omawiają zasady rządzące tą koncepcją. Warto więc sięgnąć chociażby po „Międzymorze” Marka Jana Chodakiewicza, aby dowiedzieć się o zaletach i wadach omawianego zagadnienia. Gwarantujemy, że ta wiedza zostanie z Tobą na całe życie.
ZOBACZ TAKŻE: ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - HISTORIA WALKI Z SOWIETAMI