35,00 zł
Cena regularna:
39,90 zł
25,00 zł
Cena regularna:
29,90 zł
19,90 zł
Cena regularna:
24,90 zł
39,90 zł
Cena regularna:
45,00 zł
20,00 zł
Cena regularna:
23,00 zł
Glaukopis 34
W bieżącym numerze polecamy następujące opracowania autorstwa historyków z Instytutu:
- dr Przemysław Benken przedstawia historię skandalu związanego z działalnością w NSZZ „Solidarność” ppłk. Wiktora Herera, znanego oficera śledczego i oprawcy MBP z lat 40.;
- dr Artur Kubaj przybliża metody represjonowania działaczy „Solidarności” w okresie stanu wojennego;
- dr Rafał Łatka odsłania kulisy działalności Rady Głównej Episkopatu Polski wobec władz PRL w czasie stanu wojennego;
- dr Sebastian Ligarski podjął temat komunistycznej kontroli nad polskim sportem ostatnich dwóch dekad PRL;
- Ewa Żaboklicka przybliża zmiany w prawie PRL, wprowadzone w życie w okresie stanu wojennego;
- dr Paweł Skubisz i Łukasz Skubisz relacjonują nieznane szerzej wydarzenie ostatnich miesięcy PRL – zamach bombowy na siedzibę SB w Koszalinie w 1989 r.;
- dr Jolanta Mysiakowska-Muszyńska omawia geopolityczne koncepcje ruchu narodowego końca lat 30. XX w. na przykładzie pisma „Polityka Narodowa”.
Ponadto w numerze: o polskim powstaniu nad Bajkałem w 1868 r., o obrazie wolnomularstwa w pismach Romana Dmowskiego, o prasie dziecięcej i młodzieżowej w II RP, a także historia niemieckiej zbrodni na polskich jeńcach wojennych w Zambrowie w 1939 r. Z tematyki współczesnej polecamy studium o węgierskiej prawicowej partii Jobbik i jej stosunku do Polski.
„Glaukopis” to także dokumenty i świadectwa; w bieżącym znalazły się: relacja Antoniego Macierewicza o genezie KOR; raport władz wojskowych z 1928 r. dotyczący poborowych z mniejszości narodowych i ich stosunku do służby w polskiej armii; petycja białoruskich żołnierzy Armii Czerwonej z 1945 r. w sprawie przyłączenia Kresów Wschodnich do Polski. Uwadze Czytelników warto także polecić wspomnienia żołnierza 5. Dywizji Syberyjskiej z walk z bolszewikami w latach 1919–1920.
Numer 34 uzupełniają fotografie dokumentujące działania Wehrmachtu na froncie wschodnim w 1941 r., wykonane przez niemieckiego żołnierza.
Okładka | miękka |
Format | A5 |
Wydawnictwo | Glaukopis |
Rok wydania | 2017 |