59,99 zł
39,90 zł
Cena regularna:
45,00 zł
49,90 zł
Cena regularna:
54,90 zł
49,90 zł
Cena regularna:
59,90 zł
25,00 zł
Cena regularna:
29,90 zł
42,00 zł
Cena regularna:
49,90 zł
51,00 zł
29,90 zł
Cena regularna:
34,90 zł
Przegrana wojna. Konflikt na Ukrainie, beneficjenci i bankruci
W swojej klasycznej już pracy o propagandzie wojennej Arthur Ponsonsby napisał: „Kiedy wybucha wojna, pierwszą jej ofiarą jest prawda”. Ta opinia, wypowiadana przez wiele osób od czasów starożytnej Grecji, znalazła potwierdzenie również w czasie wojny na Ukrainie. Konflikt ten w pokazał, iż mimo wszelkich deklaracji o niezależnym dziennikarstwie i obiektywnej nauce, państwa demokratyczne są w stanie w jednej chwili uruchomić potężne machiny propagandowe i zarazem wszystkie dostępne instrumenty cenzorskie, aby w mediach obecna była tylko jedna, słuszna z punktu widzenia pewnych interesów politycznych, opinia. Nie ma w zasadzie miejsca na dyskusje, na starcie opinii, chłodne argumenty i rzeczowe analizy. Wszystko zastąpiono emocjami, podgrzewanymi nieustannie przez media.
Fakty są jednak takie, że wojna ta, podobnie jak inne wojny, nie jest niczym wyjątkowym, zaskakującym czy szczególnie drastycznym. Jak zauważa jeden z autorów tomu, wojna jest częścią natury ludzkiej, a inną jej częścią jest umiejętność posługiwania się rozumem i zdolność do refleksji ponad emocjami. Wojna, zwłaszcza prowadzona w państwie graniczącym z Polską, wymaga przede wszystkim takiej właśnie refleksji, chłodnej, zdystansowanej i niepoddającej się kreowanym przez media uczuciom. Podobnie jak w wypadku innych wojen, Polska, tak jak każdy dojrzały kraj, powinna przede wszystkim zbadać tę sytuację pod kątem własnych interesów jako państwa oraz interesu Polaków jako obywateli tego państwa. Aby to jednak zrobić, należy spokojnie przeanalizować wszystkie opcje, pozwalając dojść do głosu różnym stanowiskom i nie zakładając z góry, które z nich będzie słuszne.
W kolejnej części prezentujemy artykuły analizujące wojnę na Ukrainie w perspektywie geopolitycznej, z której jawi się ona jako istotne pęknięcie w procesie globalizacji i prawdopodobny początek nowego porządku świata, który tym razem będzie wielobiegunowy. W części trzeciej znajdują się teksty badające konflikt z punktu widzenia jego skutków dla Polski, nie tylko politycznych, ale przede wszystkim społecznych, wynikających z przemieszczenia olbrzymich mas obcej ludności na terytorium Rzeczypospolitej. Część czwarta poświęcona jest ekonomicznym konsekwencjom konfliktu, które już teraz są dotkliwe, a w niedługim czasie mogą doprowadzić nasz kraj do upadku, zwłaszcza jeśli polityka rządu, realizującego zabójczy dla Polski i promowany przez UE Zielony Ład, się nie zmieni. Ostatnia część poświęcona jest prezentacji innych perspektyw na wojnę na Ukrainie, których poznanie może pomóc nam naszkicować przyszły rozwój wydarzeń, a dzięki temu zawczasu przygotować się na sytuacje, jakie nastąpią.