59,99 zł
25,00 zł
Cena regularna:
29,90 zł
19,90 zł
Cena regularna:
24,90 zł
39,90 zł
Cena regularna:
45,00 zł
49,90 zł
Cena regularna:
54,90 zł
49,90 zł
Cena regularna:
59,90 zł
29,90 zł
Cena regularna:
34,90 zł
20,00 zł
Cena regularna:
23,00 zł
Rzeczy Wspólne nr 32 (1/2020)
RZECZY WSPÓLNE NR 32 (01/2020)
Temat okładkowy numeru „Dwóch Papieży” odnosi się do tekstu napisanego przez Tomasza Wiścickiego. Autor opisuje w nim obecną pozycję Benedykta XVI w stolicy Piotrowej. Podkreśla znaczące różnice w podejściu Papieża Benedykta i jego następcy do wielu spraw, co rodzi niecodzienny dualizm.
W dziale „Tożsamość” oprócz tekstu tytułowego można również przeczytać tekst Andrzeja Szczerskiego o tym, czym jest nowoczesność i jaką rolę w modernizacji odegrała polska niepodległość. Zdzisław Krasnodębski natomiast w ramach swojej laudacji uwypukla największe dokonania Ryszarda Legutki.
W dziale „Państwo” znalazły się cztery teksty. Mariusz Staniszewski przedstawia nam swoją wizję tego, kim powinien być Prezydent. Kazimierz Dadak ukazuje Republikańską perspektywę na sądy i ich działanie. Jarosław Kniołek pisze o problemie alkoholizmu w Polsce i możliwych rozwiązaniach tego problemu. W ramach działu znajdą Państwo również rozmowę o stanie dziennikarstwa, którą przeprowadził Redaktor Naczelny Piotr Legutko z Janem Polkowskim.
W bloku tekstów „Świat” skupiamy się na krajach islamskich. Aleksandra Rybińska przedstawia nam Bliski Wschód jako region trapiony ambicjami i interesami mocarstw prawdziwych, aspirujących i urojonych. Region bez zdecydowanego lokalnego lidera. Mateusz Bruszewski opisuje sytuacje w tzw. Państwie Islamskim po śmierci jego lidera. W tekście Wojciecha Tomaszewskiego znajdziemy porównanie Islamskiej Republiki Iranu do Związku Sowieckiego ze szczególnym uwzględnieniem rządów Leonida Breżniewa.
W 32 numerze znajdą Państwo również blok „Finanse”. W nim tekst Anny Bojanowskiej-Sosnowskiej o sposobach zachęcenia Polaków do oszczędzania na emeryturę. Sprawę afery GetBack oraz rozwiązania, dzięki którym możemy w przyszłości uniknąć takich sytuacji, przedstawia Rafał Momot. W tekście „Spadek po Wielkim Szu” sprawy dotyczące regulacji gier hazardowych opartych o umiejętności opisuje Paweł Żukowski.
Dział „Środowisko” rozpoczyna tekst Krzysztofa Gigola o kosztach zielonej transformacji w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu. Maria Wojas z kolei stara się rozwiać mity związane z organizmami modyfikowanymi genetycznie (GMO). Grzegorz Sieczkowski przedstawia w swoim tekście przykłady fanatycznego podejścia do kwestii ratowania klimatu.
I tym razem nie zabraknie również działu, który jest od lat stałym elementem Kwartalnika. Tym razem w „Kulturze” dwa teksty. Książkę Ewy Polak-Pałkiewicz – „Café Katedra” recenzuje Grzegorz Górny. Natomiast Remigiusz Włast-Matuszak przedstawia recenzję książki Piotra Szaroty „Paryż 1938”.
Spis treści:
POLSKA
Kim powinien być prezydent? - Mariusz Staniszewski
Niezawisłość sądów. Republikańska perspektywa - Kazimierz Dadak
Nie lubię dziennikarzy - Piotr Legutko rozmawia z Janem Polkowskim
Alko(szach)mat - Jarosław Kniołek
ŚWIAT
Bliskowschodni węzeł gordyjski - Aleksandra Rybińska
Nowy front ISIS - Michał Bruszewski
Żywoty równoległe - Wojciech Tomaszewski
FINANSE
Polska groszowych emerytur? - Anna Bojanowska-Sosnowska
Spadek po Wielkim Szu - Paweł Żukowski
Kryzys jak w banku - Rafał Momot
ŚRODOWISKO
Cena zielonego ładu - Krzysztof Gigol
Rolnictwo z probówki - Maria Wojas
Natura rzeczy pięknych - Grzegorz Sieczkowski
TOŻSAMOŚĆ
Cztery nowoczesności - Andrzej Szczerski
Dwóch papieży - Tomasz Wiścicki
Gdzie te Syrakuzy? - Zdzisław Krasnodębski
KULTURA
Cafe Katedra - Grzegorz Górny
Sprawa Vichy - Remigiusz Włast-Matuszak
Liczba stron | 196 |
Okładka | miękka |
Format | A5 |
ISBN | 2081-5417 |
Wydawnictwo | Fundacja Republikańska |
Rok wydania | 2020 |