Druga wojna światowa jest ostatnim konwencjonalnym konfliktem zbrojnym w nowoczesnej historii ludzkości. Od tych tragicznych wydarzeń minęło sporo lat, a pamięć o bohaterach, którzy walczyli w obronie ojczyzny, jest nadal żywa. Niestety z powodu coraz mniejszej liczby naocznych światków trudno o wiarygodną wersję wydarzeń. Dlatego coraz więcej opinii wśród wielu ekspertów opiera się głównie na dokumentach znalezionych w archiwach.
Duże znaczenie w kształtowaniu ciekawostek o II wojnie światowej mają również media. Budują one pewne stereotypy, które bardzo często są nadinterpretacją faktów historycznych. W związku z tym autorzy książek i znawcy tematu od czasu do czasu podejmują próbę naprawienia błędnych opinii.
Tak powstała książka “Mity II wojny światowej” wydana w dwóch częściach, której autorami są Jean Lopez i Olivier Wieviorka. Jeśli jesteś za pokazywaniem obiektywnych faktów, które są zgodne z prawdą historyczną i nie mają na celu manipulowaniem opinią publiczną, to ta książka jest dla Ciebie. Ta książka historyczna pokazuje ciekawostki o II wojnie światowej. Podważa popularne teorie i nadaje im zupełnie inną optykę. Na podstawie tej publikacji okazuje się, że armia włoska była nieco lepsza, niż mówią stereotypy, a niemieccy generałowie w tym Erivin Rommel mógł być nieco innym strategiem w porównaniu do oficjalnych informacji.
Życie w kanałach
II wojna światowa jest pełna wyjątkowych przykładów poświęcenia dla dobra innych i wiary w to, że jeszcze będzie lepiej. Polacy są narodem, który bardzo mocno odczuł skutki okupacji nazistów i władz Związku Radzieckiego. Prawdziwym heroizmem można nazwać walkę w czasie Powstania Warszawskiego, która toczyła się także w kanałach stolicy Polski. Żołnierze Armii Krajowej zmuszeni do działalności w konspiracji dodatkowo zdecydowali się wykorzystać warszawskie systemy kanałów, aby dać sobie, chociaż cień szansy na walkę z wrogiem. Wszystko jest opisane w książce “Wojna w kanałach” Sebastiana Pawlina, gdzie autor ze szczegółami przedstawia, jak wyglądało życie w mroku. Takie ciekawostki o II wojnie światowej uświadamiają, jak bardzo niesamowity i smutny jednocześnie był to okres w historii Polski.
Kobiety w Powstaniu Warszawskim
Rola kobiet w Powstaniu Warszawskim nadal jest pomijana przez wielu historyków. Wskazuje się głównie na męstwo i trud żołnierzy Armii Krajowej, którzy z narażeniem życia walczyli z okupantami przez sześćdziesiąt trzy dni w obronie ojczyzny, kobiet i dzieci. Na szczęście coraz więcej publikacji pochyla się nad losem bohaterskich kobiet z tego okresu. Tego rodzaju ciekawostki o II wojnie światowej są czymś godnym uwagi. Dzięki nim możesz sobie uświadomić, przed jakimi decyzjami stawali zwykli ludzie niemal każdego dnia, gdy wokół ginęli powstańcy i wybuchały pociski. I jaką rolę odegrały w tym ciche bohaterki - kobiety.