
Odpowiedź na zwarte w tytule pytanie brzmi – mnóstwa rzeczy! Wszystko zależy od tego, czyją biografię wybierzemy. Czytanie życiorysów znanych historycznych postaci: polityków, naukowców, artystów, dowódców czy świętych przybliża nie tylko fakty z ich życia, ale również codzienność, w jakiej funkcjonowali i ważne wydarzenia, które na nich wpłynęły. To zatem wspaniała lekcja historii. Zagłębiając się w biografię Józefa Piłsudskiego, odkryjemy wiele ciekawych informacji dotyczących odzyskania niepodległości czy polityki 20-lecia międzywojennego, a poznanie losów królowej Jadwigi przybliży świat średniowiecza.
Wybierając biografie ludzi sukcesu, można podpatrzeć nawyki i sposoby, które doprowadziły ich na szczyt. Część z nich warto przełożyć na własne życie, czerpiąc inspirację z determinacji czy odwagi osób, które podziwia świat. I odwrotnie, poznając życiorysy ludzi, którym daleko do pomników, niejako uczymy się na ich błędach, starając się nie popełnić podobnych.
Książki biograficzne dają nową perspektywę
Być może najważniejszą zaletą książek biograficznych jest fakt, że pozwalają nam spojrzeć na świat z perspektywy innej osoby i zrozumieć (co nie znaczy – zaakceptować) jej postępowanie. Rozwija to zdolność empatii i uczy nieoceniania innych po pozorach. Okazuje się bowiem, że za trudnymi wyborami i kontrowersyjnymi decyzjami często stoją ważne powody, które z różnych względów muszą pozostać w ukryciu. Ich odnalezienie i przedstawienie, czasami po wielu latach, to zadanie dla dociekliwych biografów.
Dobrze napisane, ciekawe biografie przenoszą czytelnika w czasie i przestrzeni, pozwalając mu posmakować życia innej osoby. W ten sposób, nie ruszając się z fotela, można poczuć się jak dostojny władca, niezwykle uzdolniony artysta, genialny wynalazca, pełen obłudy polityk, walczący w tragicznych warunkach żołnierz wyklęty, a nawet prawdziwy święty. To bardzo interesujące i rozwijające doświadczenie, którego warto spróbować!