Mówiąc o historii Polski, nie możemy przemilczeć historii Żydów. Przeplatające się koleje losu połączyły ze sobą dwa narody, tworząc, w istotnym momencie w przeszłości wspólne, bolesne wspomnienia. Holocaust, stając się faktem, dzisiaj jest częścią istotnego dialogi katolicko-żydowskiego, w obrębie którego poruszana jest kwestia religii holocaustu.
Holocaust
Holocaust, bez wątpienia jedna z największych zbrodni w dziejach ludzkości, był misternie zaplanowaną zagładą narodu żydowskiego. Termin, w tłumaczeniu z języka greckiego, oznacza ofiarę całopalenia. Czas, który upłynął, zdecydowanie przyczynił się do wyraźnego rozmycia odpowiedzialności, jednocześnie kształcąc nowe nurty i terminy, pośród których możemy wymienić religię holocaustu. Na czym opiera swoje założenia i skąd wynika krytyka względem tego zjawiska?
Religia holocaustu
Pomimo że nurt spotyka się z powszechną krytyką, zyskał grono wyznawców, także kapłanów, często nieświadomie wypływając na wyznawców odmiennych religii. Cztery dogmaty religii, mającej źródło w nieludzkiej zagładzie często konfronowane są z nauką kościoła katolickiego. Jak brzmią cztery, podstawowe założenia nowej religii?
1. Holocaust traktowany jest, jako istotne wydarzenie o charakterze nie tylko historycznym, ale przede wszystkim religijnym. Jako takie stanowi centrum historii świata, a porównywanie go z innymi wydarzeniami, noszącymi znamion ludobójstwa jest wystąpieniem przeciwko niemu.
2. Holocaust to „śmierć” dotychczas istniejącego Boga. Zwolennicy nurtu wierzą w przewartościowany świat ogólnoludzkich wartości, rozpoczynając niczym nieograniczony kultu człowieka.
3. Religia holocaustu to zrzucanie odpowiedzialności za dokonaną zbrodnię na Kościół Katolicki.
4. Ostatni z dogmatów nowego wyznania odbiera cywilizacji europejskiej niepisane prawo przewodzenia ludzkości, uznając ją za zbyt słabą.
Centrum religii holocaustu stanowi Oświęcim. Niewielkie miasto położone zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa stało się punktem odniesienia dla wyznawców nowego nurtu wiary. Żydzi stopniowo i systematycznie zastępują główną ideę judaizmu ideą traktującą o wybraństwie, mającym niezaprzeczalny związek z holocaustem.
Holocaust w literaturze
Sięgnij po literaturę, której główną problematyką jest problematyka holokaustyczna i poznaj zjawisko z niezależnych punktów widzenia, dając sobie tym samym prawo do formułowania sądów. Wzbogać swoją wiedzę i bibliotekę wartościowymi tytułami, które otworzą przed Tobą dotychczas nieznane Ci informacje.