Historia tradycyjnych książek sięga czasów antycznych – choć ich wygląd znacznie ewoluował przez wieki, istota zapisu treści i grafik na trwałym materiale nie uległa zmianie. Na tym tle wynaleziony w 1971 roku e-book wydaje się wciąż nieznaczną nowinką techniczną, raczkującym bobasem rynku wydawniczego. Jak się jednak okazuje, ma on na tyle dużo zalet, że coraz więcej osób poważnie bierze pod uwagę możliwość, iż tradycyjne papierowe książki znikną, zastąpione cyfrowym plikiem. Czy taka perspektywa jest realna, a w przyszłości wypełnione cennymi tomami biblioteki zastąpi niepozorny, ale wygodny podręczny czytnik? Sprawdzamy to w dzisiejszym wpisie.
Zalety e-booków...
Nie da się ukryć, że książki elektroniczne mają wiele zalet – właśnie dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić je również w naszej księgarni internetowej, w której znaleźć można między innymi interesujące e-booki historyczne i publicystyczne. Cyfrowe publikacje nie zajmują miejsca na półce, nie pogniotą się i nie zostaną niechcący oblane kawą, a jeśli plik się zniszczy lub zawieruszy gdzieś w pamięci komputera czy czytnika, wystarczy wejść na stronę księgarni i pobrać go jeszcze raz.
Ponadto e-booki są tańsze od tradycyjnych książek i wyjątkowo mobilne – idealne np. w czasie podróży czy w kolejce do lekarza. Inwestycja w dobrej jakości czytnik szybko się zwróci, a dzięki niemu oczy mniej się męczą przy cyfrowym czytaniu. Rozmiar czcionki można zmieniać, dodawać notatki i szybko wyszukiwać potrzebne frazy, co sprawia, że książki elektroniczne są bardzo praktycznym narzędziem do nauki. Do tego ich nakład nigdy się nie wyczerpie, a wydanie kolejnej publikacji oszczędzi życie drzew... Jak widać, lista plusów cyfrowych publikacji jest długa, a specyfika korzystania z nich doskonale wpisuje się tak zwane dzisiejsze czasy i styl życia zabieganych ludzi.
...i tradycyjnych książek
Tradycyjne książki mają jednak w sobie to coś, co sprawia, że trudno nam się z nimi tak po prostu rozstać. Potwierdzają to statystyki: choć liczba e-czytelników stale rośnie, miłośników papierowych wydawnictw jest nadal zdecydowanie więcej. Czy kierują nimi wyłącznie kwestie sentymentalne? W dużej mierze tak. Dla zapalonego bibliofila nie ma przyjemniejszej woni niż zapach druku, a szelest przewracanych kartek najlepiej koi skołatane nerwy. Tradycyjne, pięknie wydane książki doskonale prezentują się na półkach, dodając mieszkaniom przytulności, a przetarte grzbiety czy zaczytane stronice tylko podkreślają ich urok i ponadczasowość. No cóż, wielu czytelników uważa, że papierowe książki mają duszę, co wynagradza wszelkie uciążliwości związane z ich użytkowaniem.
Książka elektroniczna czy papierowa? A może obie?
Wnioski każdy może wyciągnąć samodzielnie. My jednak uważamy, że ustawianie książek papierowych i cyfrowych w dwóch przeciwległych rogach ringu nie ma większego sensu. Nikt nas przecież nie zmusi do opowiedzenia się po jednej ze stron. Znacznie bardziej prawdopodobny scenariusz to ten, w którym popularność e-booków znacznie wzrośnie, ale książki tradycyjne z nami pozostaną. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kupować tańsze i wygodniejsze e-booki na co dzień, a od święta zrobić sobie prezent w postaci eleganckiej publikacji papierowej. Co więcej, ulubione pozycje można mieć nawet w obu wersjach: do czytania w podróży w formie cyfrowej, a jako ozdobę domowej biblioteczki – tradycyjnej. Trudno sobie przecież wyobrazić świat całkowicie pozbawiony księgozbiorów, ksiąg, książek czy albumów drukowanych, prawda?
CZYTAJ TAKŻE: E-BOOK "UKRYTA WOJNA - CICHA KAPITULACJA. POLITYKA POLSKA WOBEC ŻYDOWSKIEGO RASIZMU" MARIANA MISZALSKIEGO