Obligacje to emitowane w serii dłużne papiery wartościowe. Kto je sprzedaje? Tym zajmuje się Minister Finansów, który reprezentuje Skarb Państwa. Handlujący obligacjami urzędnik pożycza od nabywcy papierów wartościowych określoną sumę pieniędzy. Wierzyciel udziela więc pożyczki podmiotowi cywilnoprawnemu, a ten może korzystać z otrzymanych oszczędności. W okresie wykupu Skarb Państwa zwraca zaś zainwestowany kapitał wraz z należnymi odsetkami. Jakie są rodzaje obligacji? Trzeba wymienić typy detaliczne, hurtowe, imienne, czy też krótkoterminowe. Powinieneś jednak zwrócić uwagę na obligacje indeksowane inflacją. Zastanawiasz się, dlaczego warto w nie zainwestować?
Obligacje indeksowane inflacją. Co musisz o nich wiedzieć?
Choć nazwa obligacji brzmi bardzo skomplikowanie, to jednak zagadnienie da się wytłumaczyć w niezwykle łatwy sposób. Te dłużne papiery wartościowe charakteryzują się dwoma nadrzędnymi cechami. O co konkretnie chodzi? Wysokość wartości kuponowych jest zmienna i zależy od wysokości inflacji. Dzięki temu oprocentowanie obligacji indeksowanych nie jest stałe.
Należy teraz zadać ważne pytanie – przez kogo te obligacje są emitowane? Trzeba tutaj wymienić rządy państw. Istnieją oczywiście korporacyjne obligacje, ale są one sporą rzadkością. Gdy jednak wystąpi taka sytuacja, to ich emitentami zostają najczęściej międzynarodowe instytucje. Podsumowując - obligacje indeksowane inflacją pozwalają zabezpieczyć zainwestowane środki przed spadkiem wartości nabywczej. To pewne i sprawdzone działanie!
Co musisz wiedzieć o obligacjach indeksowanych? Poznaj najważniejsze zalety!
Starasz się rozsądnie dysponować swoim kapitałem? W takim razie ucieszy Cię fakt, że obligacje indeksowane inflacją są atrakcyjnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Dzięki niskim stopom procentowym dłużne papiery wartościowe mogą okazać się lepszym rozwiązaniem od lokat bankowych. Dość powiedzieć, że w przypadku oferowanych przez Skarb Państwa rozwiązań, oprocentowanie równa się sumie inflacji w danym roku i marży odsetkowej. Jest to więc gwarancja, że Twój zysk będzie zawsze przewyższał inflację.
Kiedy warto ulokować pieniądze w obligacje indeksowane? Taki krok zaleca się inwestorom, którzy spodziewają się wzrostu inflacji. Pamiętaj jednak, aby nie brać pod uwagę skokowego wzrostu tego czynnika. Istnieje przecież ryzyko, że nabywające Twoje oszczędności państwo, będzie zmuszone ogłosić niewypłacalność. Mówiąc krócej – przyda się tutaj chłodna ocena sytuacji.
Jeśli zaś mowa o niskiej inflacji, to lepiej postawić na tradycyjne metody działania. Faktem jest, że obligacje indeksowane przynoszą pod tym względem niższe zyski. Problem stanowi również mała oferta tego typu dłużnych papierów wartościowych – na polskim rynku wtórnym znaleźć można tylko jedną serię obligacji skarbowych indeksowanych IZ0823.
W co inwestować jako osoba prywatna? Sprawdź obligacje indeksowane inflacją
Musisz wiedzieć, że – niezależnie od jakości obligacji – zawsze warto zastanowić się przed podjęciem decyzji. Inwestując jako osoba prywatna, należy między innymi zweryfikować średnie oprocentowanie. Przykładowo, we wrześniu 2020 roku wynosiło ono 0,54 proc. w przypadku lokat bankowych. Jeśli zaś mowa o tradycyjnych obligacjach skarbowych - 1 proc. przy zakupie na 2 lata i 0,50 przy zakupie na rok. Jak więc wypadły obligacje indeksowane inflacją? Widać, że stanowiły solidne zabezpieczenie kapitału przed wzrostem cen. 1,30 proc. w pierwszym roku, 0,75 proc. marży w kolejnych latach. A trzeba jeszcze uwzględnić wartości wynikające ze wskaźnika inflacji, który w 2020 wynosił 3,4 proc.
Na co uważać? Obligacje indeksowane mają też swoje wady!
Zagrożenia występujące przy obligacjach indeksowanych? Jak już zostało wcześniej wspomniane, na realną korzyść można liczyć tylko w przypadku wzrostu inflacji. Należy również pamiętać o długim okresie trwania inwestycji. Skarb Państwa oferuje modele 4-letnie, 6-letnie rodzinne (dla osób korzystających z programu 500+), 10-letnie oraz 12-letnie rodzinne (także dla ludzi pobierających konkretne świadczenie). Łatwo zatem zauważyć, że obligacje charakteryzują się długim czasem zamrożenia oszczędności. Oczywiście da się je przedterminowo wykupić, jednak takie działanie doprowadzi do naliczenia dodatkowych opłat.
Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o ekonomii? Dobrze jest sięgnąć po świetną i sprawdzoną literaturę. Na pewno zainteresuje Cię „Ekonomia wolnego rynku” Murraya Rothbarda. Wyczerpująca pozycja, która skupia się między innymi na zaletach gospodarki pieniężnej, czy też wszelkich ludzkich czynnościach powiązanych z ekonomią. Twoją wiedzę poszerzy także „Ekonomia dla każdego” Thomasa Sowella.