Jedną z dość gorących kwestii międzynarodowych są stosunki polsko-żydowskie, będące od lat problematycznym zagadnieniem. Od samego początku pojawiają się głosy przemawiające na korzyść jednej ze stron, upatrując winy po stronie polskiej. Publicyści i historycy podejmują tę zawiłą i fascynującą tematykę, przygotowując kolejne intrygujące lektury. Dowiedz się, co warto przeczytać, by zgłębić temat!
Ewa Kurek - Poza Granicą Solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945
Chcąc cofnąć się do początków stosunków polsko-żydowskich warto zapoznać się z tą lekturą. Może się bowiem okazać, że przez cały czas manipulowano prawdą, zatajając, kto stoi za zagładą Żydów. Jak przytacza autorka, nie tylko Niemcy, ale właśnie Żydzi przekazywali te błędne informacje, wpływając na relacje między narodami. Na potwierdzenie wskazuje szereg źródeł żydowskich, które wykazują, że w momencie wybuchu konfliktu zbrojnego nikt nie interesował się tym, co stanie się z naszym krajem i jego obywatelami.
Stanisław Michalkiewicz – Rzeczpospolita Judaszy
Czy to prawda, że od trzydziestu lat Polską rządzi lobby żydowskie? Niezależnie od tego, jaka siła polityczna jest u władzy, stoi za nią silna reprezentacja narodu żydowskiego, mająca na celu uzyskanie realnych korzyści. Takie założenia przytacza autor w swojej książce, wskazując na problematyczną kwestię roszczeń, które od lat kształtują stosunki polsko-żydowskie. Spisek przeciwko nam ma doprowadzić do wypłaty ogromnych odszkodowań i oddania mienia, które kiedyś znajdowało się w rękach Żydów. Temat można zgłębić także w innych lekturach tego autora.
Ireneusz T. Lisiak – Nie musimy płacić Żydom!
Na temat odszkodowań powstało wiele interesujących pozycji, a ta jest jedną z nich. Stosunki polsko-żydowskie w zasadzie opierają się o ten temat. Wedle przytoczonych tekstów, wszelkie roszczenia zostały uregulowane już w 1960 roku, kiedy do Stany Zjednoczone podpisały z nami stosowną umowę. Zbadanie tej historii pozwoli lepiej zrozumieć późniejsze decyzje, jakie podejmowała każda ze stron.
Stosunki polsko-żydowskie oczami innych autorów
Nie brakuje badaczy, którzy zgłębiają temat stosunków polsko-żydowskich. Należą do nich: Bogusław Wolniewicz, Stefan Korboński, Aleksander Graf Pruszyński, Jan Piński, Ewa Kurek i wielu innych, których publikacje oferujemy. Ciekawe spojrzenia na te same zdarzenia pozwalają odkryć więcej prawdy, co stanowi sedno zgłębiania tematu.
CZYTAJ TAKŻE: ŻYDZI W POLSCE - POZNAJ HISTORIĘ RELACJI SIĘGAJĄC DO RÓŻNORODNYCH ŹRÓDEŁ!