Czy dbasz o swoje zdrowie? W dzisiejszych czasach dobrze jest przestrzegać pewnych reguł, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa. Szczególnie, że minie jeszcze trochę czasu, zanim działanie SARS-CoV-2 zostanie ograniczone do minimum. Musisz więc uważać, żeby nie zarazić się groźną chorobą i nie stanowić zagrożenia dla swoich bliskich. A jak się chronić przed koronawirusem? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów!
Ochrona przed koronawirusem? Ważne jest częste mycie dłoni!
Tak niezwykle prosta czynność jest kluczem do sukcesu. Zastanawiasz się, jakim cudem zwykła dezynfekcja rąk zabezpieczy Cię przed zarażeniem? To bardzo proste - dłońmi dotykasz różnych powierzchni, które mogą być siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów. Jeśli więc będziesz regularnie dbał o ich czystość, to nie przeniesiesz żadnych wirusów w pobliże swojego nosa, ust lub oczu. Przez to SARS-CoV-2 nie dostanie się do Twojego organizmu, ponieważ zginie w trakcie mycia rąk.
Cały proces musi być jednak odpowiednio przeprowadzony. Należy się dostosować do szczegółowych zaleceń stworzonych przez WHO. Chodzi między innymi o to, aby czyszczenie dłoni za pomocą mydła nie trwało krócej niż 30 sekund. Istotna jest również prawidłowa technika, dzięki której skutecznie zwalczysz wszystkie drobnoustroje. A może znajdujesz się w miejscu, gdzie ciężko o dostęp do wody i mydła? Wykorzystaj skuteczny środek dezynfekujący – pamiętaj jednak, że preparat powinien zawierać przynajmniej 60% alkoholu.
Jak się chronić przed koronawirusem? Dystans społeczny to podstawa
Wyobraź sobie, że Twój kolega jest zarażony koronawirusem, ale jeszcze o tym nie wie. Spotykasz się z nim, ponieważ chciałbyś omówić kilka istotnych kwestii związanych z przygotowywanym przez Ciebie projektem. Mógłbyś to wszystko zrobić przez telefon, jednak wolisz zorganizować spotkanie w swoim mieszkaniu i przy okazji powspominać dawne czasy. Czy takie zachowanie jest odpowiedzialne? W żadnym wypadku!
Warto zaznaczyć, że wirus przenosi się drogą kropelkową. A że podczas mówienia człowiek wyrzuca z siebie właśnie tysiące kropelek, to kontakt z przyjacielem lub nieznajomym może stanowić dla Ciebie spore zagrożenie. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać zasady dystansu społecznego. Unikaj dużych skupisk ludzi i staraj się zachować przynajmniej 1,5 m odległości od drugiego człowieka. Świetnym pomysłem jest też ograniczenie wychodzenia z domu. Zakupy możesz przecież zrobić przez internet, a zapłatę wykonać bezgotówkowo.
Oczywiście nie wolno popadać w paranoję. Spacer na świeżym powietrzu nie powinien Ci zaszkodzić. Dość powiedzieć, że istnieje wtedy mała szansa na zarażenie się koronawirusem. Wiatr rozwiewa szkodliwe drobnoustroje, co ogranicza ryzyko ich wchłonięcia przez organizm. Należy jednak pamiętać o środkach bezpieczeństwa, bo nawet w takiej sytuacji jesteś w stanie zachorować na COVID-19. Nieocenioną pomoc stanowi maseczka, która szczelnie zakrywa nos oraz usta. A jak zostało już wcześniej wspomniane, dystans społeczny także pełni ważną rolę. Po powrocie do domu trzeba zaś zdezynfekować ręce.
Gwarancja bezpieczeństwa przed koronawirusem? Potrzebne będą maseczki!
Kwestię maseczek trzeba omówić dokładniej. Wiadomo już, że prawidłowo zakrywają usta oraz nos. Dzięki temu osoby zarażone nie są w stanie skutecznie przenieść choroby na innych ludzi. Jeśli więc ktoś kicha, kaszle, lub przejawia inne symptomy zakażenia, to powinien zawsze nosić urządzenie ochronne. Dotyczy to także sytuacji, gdy nie obowiązują obostrzenia nałożone przez rząd.
Należy wziąć jednak pod uwagę, że niektórzy nie wykazują żadnych objawów związanych z COVID-19. Dlatego też dobrym pomysłem jest, aby w trakcie epidemii maseczki nosili dosłownie wszyscy. Rezultatem takiego działania będzie zmniejszona liczba zakażonych. Materiał ochronny służy również lekarzom, którzy codziennie starają się zapanować nad sytuacją.
Czy istnieją inne metody zabezpieczające przed koronawirusem? Tak, dlatego warto się cały czas dokształcać. Książki związane z pandemią na pewno udzielą wielu przydatnych wskazówek i pomogą odzyskać zdrowy rozsądek w tych trudnych czasach. Przykładem “Koronawirus - fałszywy alarm? Liczby, konkrety, konteksty” dr Kariny Reiss i dr Sucharit Bhakdi. Tytuł nie udziela jednoznacznych odpowiedzi, lecz pozwala czytelnikowi na wyciągnięcie własnych wniosków.
CZYTAJ TAKŻE: ILE TRWA CHOROBA WYWOŁANA KORONAWIRUSEM? SPRAWDŹ NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE!