W czasie pandemii niezwykle ważne jest, aby zachować stosowne środki bezpieczeństwa. Ograniczają one szansę na zarażenie się wirusem SARS-CoV-2 i pozwalają zahamować rozprzestrzenianie się groźnych drobnoustrojów. Może się jednak zdarzyć, że mimo podjętych działań, COVID-19 zainfekuje Twój organizm. Ile trwa choroba wywołana koronawirusem? Warto poznać odpowiedź na to pytanie!
Jak można zarazić się koronawirusem? Od tego zaczyna się choroba!
Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. To znaczy, że zarażają przede wszystkim osoby kichające oraz kaszlące. Dobrą informacją jest fakt, że w powietrzu wirus może przetrwać tylko 3 godziny. Inaczej sprawa wygląda, gdy osiądzie na jakichś przedmiotach. Niezależnie od tego, czy to komórka, klawiatura komputera, tester kosmetyków w drogeriach, pieniądze czy lada sklepowa – na powierzchniach zarazki utrzymują się nawet przez 72 godziny.
Należy również dodać, że niektórzy przechodzą COVID-19 całkowicie bezobjawowo. Takie osoby mogą nieświadomie zarażać innych, ponieważ nie wiedzą o swojej chorobie i łamią wszystkie zasady kwarantanny. Dlatego tak ważne jest, aby każdy nosił maseczkę w przestrzeni publicznej, bo szczelnie zakrywa ona usta oraz nos. Widać jednak, że czasami nawet szczególne środki ostrożności nie uchronią Cię przed zakażeniem.
Trzeba też zaznaczyć, że sporym zagrożeniem są pacjenci we wczesnej fazie choroby. Naukowcy z University of St. Andrews przeprowadzili eksperyment, dzięki któremu udało się udowodnić, że liczba aktywnych cząstek RNA (czyli fragmentów materiału genetycznego wirusa) jest największa w momencie pojawienia się pierwszych objawów. Sytuacja nie poprawia się również po upływie pięciu dni od wystąpienia oznak choroby. Można więc zadać pytanie – kiedy koronawirus przestaje być zagrożeniem? Dopiero po upływie dziewięciu dni od momentu zakażenia.
Ile trwa choroba wywołana koronawirusem? Musisz o tym wiedzieć!
Prawdą jest, że ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to trudne pytanie. Duża część osób przechodzi chorobę bezobjawowo. Inni posiadają łagodne dolegliwości, które przypominają zwykłe przeziębienie lub grypę. W obu przypadkach leczenie trwa około 14 dni. Należy wziąć jednak pod uwagę, że niektóre osoby mogą zmagać się z bardzo ciężką odmianą infekcji. Tutaj często potrzebna jest natychmiastowa hospitalizacja, ponieważ tylko na oddziale intensywnej terapii dostępne są urządzenia wspomagające funkcje oddechowe. Łatwo więc przewidzieć, że czas leczenia trwa wtedy zdecydowanie dłużej, a w krytycznych przypadkach wydłuża się do sześciu tygodni.
Zapewne zdajesz sobie sprawę, że koronawirus najbardziej zagraża seniorom. Informacje zebrane przez Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom udowadniają, że ludzie starsi narażeni są właśnie na ciężki przebieg zakażenia. Szczególnie, gdy posiadają choroby współistniejące (takie jak nadciśnienie, cukrzyca oraz dolegliwości sercowo – naczyniowe). Dość powiedzieć, że prawdopodobieństwo śmierci z powodu COVID-19 rośnie wraz z wiekiem.
Jakie są skutki zachorowania na COVID-19? Koronawirus wpłynie na Twoje życie!
Zastanawiasz się, jakimi objawami cechuje się choroba COVID-19? Najczęściej występującymi dolegliwościami są kaszel, wysoka gorączka oraz zmęczenie całego organizmu. Rzadziej pojawiają się bóle mięśni i gardła, a także biegunka lub utrata węchu lub smaku. Ciężki przebieg infekcji skutkuje zaś problemami z oddychaniem, bólem i uciskiem w klatce piersiowej, a nawet utratą mowy i zaburzeniami zdolności ruchowych. Dolegliwości pojawiają się zwykle po pięciu lub sześciu dniach od zakażenia koronawirusem. Jak jednak zostało wspomniane, duża część osób przechodzi COVID-19 całkowicie bezobjawowo.
Choroba może również prowadzić do różnych powikłań. Chodzi tutaj między innymi o zapalenie i niewydolność płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, wtórne infekcje bakteryjne, zawał serca, czy zakrzepy krwi w naczyniach żylnych i tętniczych. Warto więc zadbać o swoje zdrowie i stosować się do zasad bezpieczeństwa. Pamiętaj, aby często myć ręce oraz zakładać maseczkę na twarz.
CZYTAJ TAKŻE: KIEDY KONIEC KORONAWIRUSA? DOWIEDZ SIĘ, ILE JESZCZE POTRWA PANDEMIA!