Nie każdy uda się w podróż na koniec świata, ale każdy może siąść w ulubionym fotelu z ciekawą lekturą w ręku i momentalnie znaleźć się setki czy tysiące kilometrów od swojego domu. Mało tego – dzięki książkom o podróżach przeniesie się nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, zaglądając do krain, których dzisiaj nie ma już na mapie, i poznając sposób życia, który już dawno nie funkcjonuje.
W naszej księgarni internetowej zgromadziliśmy pokaźny zbiór wartościowych lektur dla miłośników podróży, również tych historycznych. Pozwalają one poszerzyć swoją wiedzę, zapewniają wiele godzin wciągającej rozrywki, a także inspirują do planowania własnych wojaży, zarówno do dalekich krajów, jak i po najbliższej okolicy. Oto kilka pozycji godnych polecenia – więcej znajdziecie na naszych wirtualnych półkach. Zapraszamy do lektury!
Moja podróż do Rosji Antoni Słonimski
W latach 30. XX wieku, chwilę przed wielką czystką stalinowską, ZSRR zapraszał do siebie artystów i literatów z Zachodniej Europy, by uczynić z nich niejako ambasadorów komunizmu. Na jedną z takich sterowanych odgórnie wycieczek pojechał także nasz rodak, słynny poeta, dramatopisarz i prozaik, Antoni Słonimski. Owocem tej podróży jest niewielka, ale bardzo interesująca dla współczesnego czytelnika książka Moja podróż do Rosji, w której autor z dużą dozą sceptycyzmu opisuje rzeczywistość sowiecką w 1932 roku. Atutem publikacji jest wierne przedstawienie szczegółów życia codziennego skonfrontowanych z ówczesną propagandą. Nietrudno zgadnąć, że książka nie spodobała się w Rosji, a Słonimski wylądował na czarnej liście – więcej go do Kraju Rad nie zapraszano.
Nieznanym szlakiem Antoni Ferdynand Ossendowski
Kolejna propozycja dla miłośników podróży w czasie. Antoni Ferdynand Ossendowski w zbiorze nowel zatytułowanym Nieznanym szlakiem zabiera czytelników do wielu zakątków Europy, Azji i Afryki, które osobiście zwiedził, prowadząc wnikliwe obserwacje. Znaleźć tu można chwytające za serce historie Polaków – tułaczy, spojrzeć na zachwycające skute lodem jezioro Bajkał, pożeglować przez morskie odmęty i spotkać mnóstwo oryginalnych postaci, z których każda ma własną, niepowtarzalną historię. Pięknie napisana, pełna metafor i alegorii książka to wspaniała i bardzo pouczająca lektura.
Przez Syberię na gapę Romuald Koperski
Romuald Koperski przepłynął samotnie pontonem 4 i pół tysiąca kilometrów syberyjską rzeką Leną, za co otrzymał nagrodę podróżniczą Kolos i tytuł podróżnika roku 1999. Co ciekawe, płynął bez gotówki i zapasów jedzenia, polegając całkowicie na gościnności rdzennych mieszkańców tej krainy. Na kanwie swoich przeżyć napisał również fascynującą książkę Przez Syberię na gapę, pełną niezwykłych przygód, ciekawostek i interesujących opisów, a także własnych refleksji autora.
180 000 kilometrów przygody Tony Halik
Tony Halik to postać, której nie trzeba przedstawiać miłośnikom wojaży. Jedną z jego najsłynniejszych podróży była wyprawa jeepem z Buenos Aires na Alaskę i z powrotem – w sumie 182 tysiące kilometrów, 21 krajów i ponad cztery lata nieustającej przygody, relacjonowanej na bieżąco przez prasę i telewizję. Zabrał na nią żonę i psa, a w podczas drogi urodził się jego syn Ozana (w 1959 roku). Książka 180 000 kilometrów przygody to pasjonujący zapis tej niezwykłej podróży w formie luźnych epizodów, uzupełniony – a jakże – mnóstwem kolorowych i czarno-białych fotografii wykonanych po drodze przez autora.
Gringo wśród dzikich plemion Wojciech Cejrowski
Na koniec jedna z książek innego popularnego polskiego podróżnika – Wojciecha Cejrowskiego. Gringo wśród dzikich plemion to lektura pełna przygód i humoru, od której trudno się oderwać. Cejrowski zabiera czytelnika w podróż do amazońskiej dżungli i przybliża tajemniczy świat indiańskich wierzeń i plemiennych obyczajów, których jeszcze nie zmieniła tak zwana cywilizacja. Lektura godna polecenia nie tylko fanom Podróżnika WC.