1pxPromocje
Rok tysięczny - Karol Bunsch
Rok tysięczny - Karol Bunsch
59,90 zł 49,90 zł
szt.
Żmij - Marcin Sindera
Żmij - Marcin Sindera
42,99 zł 39,90 zł
szt.
Relacja z pierwszej ręki - Janusz A. Zajdel
Relacja z pierwszej ręki - Janusz A. Zajdel
52,90 zł 49,90 zł
szt.
Fundusz zbrodni. Kulisy Afery FOZZ - Leszek Szymowski
Fundusz zbrodni. Kulisy Afery FOZZ - Leszek Szymowski
49,90 zł 42,00 zł
szt.
(E-book) Niemcy, Rosja i kwestia polska - Roman Dmowski
(E-book) Niemcy, Rosja i kwestia polska - Roman Dmowski
20,00 zł 15,00 zł
szt.
Kulisy indoktrynacji - Marcin Rola
Kulisy indoktrynacji - Marcin Rola
54,90 zł 44,90 zł
szt.
Religia grecka - Walter Burkert
Religia grecka - Walter Burkert
79,00 zł 74,90 zł
szt.
Hiszpania Franco - Adam Wielomski
Hiszpania Franco - Adam Wielomski
59,90 zł 49,90 zł
szt.
Anderstend 2 - Kacper A. Hefta
Anderstend 2 - Kacper A. Hefta
25,00 zł 5,00 zł
szt.
1pxProdukt dnia
Przewrót - Roman Dmowski
Przewrót - Roman Dmowski
35,00 zł
szt.
Rerum novarum - Leon XIII
Rerum novarum - Leon XIII
19,90 zł
szt.
A więc wojna - Grzegorz Braun
A więc wojna - Grzegorz Braun
49,90 zł 39,90 zł
szt.
Quadragesimo anno  - Pius XI
Quadragesimo anno - Pius XI
19,90 zł
szt.
Ireneusz Lisiak - Pakiet „duży”
Ireneusz Lisiak - Pakiet „duży”
233,60 zł
szt.
Generał Rozwadowski - praca zbiorowa
Generał Rozwadowski - praca zbiorowa
45,00 zł
szt.
Niemcy, Rosja i kwestia polska - Roman Dmowski
Niemcy, Rosja i kwestia polska - Roman Dmowski
29,90 zł 20,00 zł
szt.

O wcieleniu. Dlaczego Bóg stał się człowiekiem? - św. Anzelm z Canterbury

Cena: 49,90 zł 49.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Wydawnictwo: Dębogóra
Kod produktu: F21D-33017
Opis

Istnieją dzieła, które wyznaczają całe epoki, jak na przykład Metafizyka Arystotelesa, czy De civitate Dei św. Augustyna jeżeli chodzi o świat Zachodu. Każda wielka cywilizacja, czy tradycja kulturowa posiada zbiór swoich tekstów kanonicznych bez których nie byłaby tym, czym jest. Publikowane tutaj tłumaczenia trzech traktatów teologicznych św. Anzelma z Canterbury niewątpliwie do takiej kategorii dzieł należą. Szczególnie zaś traktat Cur Deus homo?. Ten bowiem wyznaczył, co najmniej na kilka wieków, kierunki rozwoju zachodniej refleksji teologicznej w takich kwestiach, jak natura Boga, jego stosunek do stworzenia ze szczególnym uwzględnieniem człowieka, powody i mechanizm Odkupienia, czy udział człowieka w zbawczym dziele Boga. Ale i pozostałe dwa Anzelmowe traktaty są bez wątpienia kamieniami milowymi na drodze wiodącej do rozjaśnienia takich prawd chrześcijańskiej wiary, jak tajemnica cudu Wcielenia jako ostatecznego zjednoczenia tego, co Boskie z tym, co ludzkie, synergia łaski Bożej i wolnej woli w procesie odkupienia, czy wreszcie rozumienie osoby w kontekście zagadnienia Trójcy Świętej na podobieństwo której człowiek został stworzony. To wszystko powoduje, że prezentowane teksty mają, jak się wydaje, wartość nie tylko historyczną, istotną z punktu widzenia badacza, czy osoby zainteresowanej dziejami teologii zachodniego Chrześcijaństwa, ale również walor egzystencjalny dla każdego, kto pragnie pogłębić rozumienie swojej wiary, do czego zachęca nas też Słowo Boże.

Adam Rosłan (ze wstępu)

'Dlaczego Bóg stał się człowiekiem?' podzieliłem na dwie księgi. Pierwsza z nich zawiera odpowiedzi wierzących na zarzuty niewierzących, odrzucających chrześcijańską wiarę, gdyż niewierzący sądzą, że sprzeciwia się ona rozumowi. Pominąwszy więc [czysto hipotetycznie] Chrystusa w odniesieniu do obydwu tych stanowisk, tak jakby nigdy nie istniało coś związanego z Nim, dowodzi się tam przy pomocy koniecznych argumentów, że jest niemożliwe, by jakikolwiek człowiek mógł zostać bez Niego zbawiony. W drugiej księdze natomiast podobnie, tak jakby nic nie było wiadomo o Chrystusie, pokazuje się przy pomocy nie mniej jasnego argumentu i prawdy natury ludzkiej, że została ona ustanowiona po to, by w jakiś sposób była szczęśliwa dzięki nieśmiertelności, i cały człowiek, to jest dusza i ciało, tego zażywał.

Św. Anzelm z Canterbury (ze wstępu do traktatu 'Dlaczego Bóg stał się człowiekiem?')

Książka zawiera trzy traktaty św. Anzelma z Canterbury:

Dlaczego Bóg stał się człowiekiem?,

List o wcieleniu słowa oraz

O dziewiczym poczęciu i o grzechu pierworodnym

***

Św. Anzelm z Canterbury lub Anzelm z Aosty (ur. 1033/1034, zm. 21 kwietnia 1109), średniowieczny filozof i teolog pochodzący z Włoch, uważany za twórcę scholastyki. Był przeorem benedyktyńskiego klasztoru w Bec w Normandii, później w latach 1093-1109 został arcybiskupem Canterbury. Jako arcybiskup uczynił z Bec poważny ośrodek naukowy średniowiecznej Europy. Będąc arcybiskupem Canterbury wchodził w konflikt z władcami Wilhelmem II i Henrykiem I o inwestyturę. Nie chcąc się ugiąć w tym sporze, dwukrotnie opuszczał Anglię w roku 1097 i 1106. Spór zakończył się kompromisem. Władca zrezygnował z mianowania biskupów, jednak odbierał hołd z ziem administrowanych przez kościół. Filozofia św. Anzelma zalicza się do średniowiecznego nurtu dialektycznego. Filozof ów był głosicielem prymatu intelektu nad czystą wiarą i dowodził w swoich dziełach, iż da się udowodnić istnienie Absolutu (Boga) za pomocą czystego rozumu.

Dane techniczne
Liczba stron 336
Okładka miękka
Format 140 x 200 mm
ISBN 978-83-67316-60-6
Wydawnictwo Dębogóra
Rok wydania 2024
Opinie o produkcie (0)
1pxNewsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
1pxNowości
Krwawe Karty Talmudu - August Rohling
Krwawe Karty Talmudu - August Rohling
49,00 zł
szt.
Holub 3. Samael - Piotr Wroński
Holub 3. Samael - Piotr Wroński
79,99 zł
szt.
Słoneczko - Maria Buyno-Arctowa
Słoneczko - Maria Buyno-Arctowa
49,00 zł
szt.
1pxWaluty
Statystyki
Produktów:
5736
Kategorii:
156
Nowości:
60
Promocje:
229
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium