Osoby zainteresowane rozwojem osobistym, inwestowaniem i życiem inaczej niż większość społeczeństwa z pewnością spotkały się z określeniem wolność finansowa. Okazuje się, że to pojęcie ma przynajmniej kilka znaczeń, a najbardziej kusząca jest wizja braku konieczności podejmowania pracy zarobkowej, przy jednoczesnym utrzymaniu poziomu życia. Czy faktycznie jest aż tak kolorowo?
Czym może być wolność finansowa?
Definicji wolności finansowej w sieci można znaleźć przynajmniej kilka, dla wielu osób, “wolność finansowa to prowadzenie wymarzonego stylu życia, bez konieczności pracy i polegania na kimkolwiek”. Taką definicję przedstawia między innymi T. Eker. W internecie istnieje wiele prostych sposobów na to, jak wolność finansową osiągnąć, jednak w zasadzie jest to niemożliwe, ponieważ to pojęcie abstrakcyjne. Z jednego bardzo prostego powodu, ponieważ obojętnie na jakim poziomie zamożności będziesz, nadal musisz polegać na innych ludziach i dbać o swój kapitał.
Od pracy na etacie do wolności finansowej - obietnica bez pokrycia
Ludzie, którzy uważają, że osiągnęli wolność finansową, bardzo często prowadzą bloga, wydają książki i organizują szkolenia, na których można dowiedzieć się, jakie kroki należy wykonać, żeby ten stan osiągnąć, ponieważ jest on dostępny dla wszystkich, a potrzebujesz tylko determinacji w dotarciu do celu. Z reguły jest to przejście od pracy na etacie przez szereg działań, które pozwalają funkcjonować według wymarzonego stylu życia, bez konieczności polegania na kimkolwiek.
W tym toku rozumowania są przynajmniej dwa błędy logiczne, po pierwsze sytuacja każdego człowieka jest inna, więc powtórzenie decyzji i zachowań osoby, która odniosła sukces i osiągnęła mityczną wolność finansową, nie jest gwarancją zwycięstwa. Po drugie nawet osoby z listy stu najbogatszych ludzi na Ziemi nadal muszą polegać na innych, ponieważ bez kontraktów, analityków i doradców biznesowych ich majątek szybko może stopnieć. Tutaj warto wspomnieć o wolności finansowej, której oczekuje statystyczny obywatel, czyli dochód pasywny. Najczęściej rozumiany, jako nieruchomości pod wynajem, filpy lub rzadziej inwestycje w akcje i obligacje.
Dlaczego wolność finansowa z nieruchomości lub z funduszy inwestycyjnych jest niemożliwa?
Zaciągnięcie zobowiązania na mieszkanie pod wynajem i posiadanie najemców sprawia, że wiele osób zaczyna czuć, że zbliża się do wolności finansowej. Sytuacja, gdy uda się spłacić zadłużenie wcześniej, skłania do spróbowania z kolejnymi inwestycjami. Twój sukces jest zależny od tego, czy znajdziesz osoby chętne do zamieszkania w Twoich nieruchomościach. Jeśli kredyt przestanie być obsługiwany przez nadmiar wynikający z opłat, sam musisz zacząć pokrywać koszty kredytu. Tutaj trzeba zdawać sobie sprawę, że realny zwrot z nieruchomości rzadko przekracza 3%, czyli balansujesz na poziomie inflacji, jeśli jest ona na niskim poziomie.
W przypadku funduszy inwestycyjnych lub akcji i obligacji możesz co najwyżej część swojego portfela umieścić w tym sektorze, jednak nadal jesteś zależny od tego, jak działa rynek, czyli de facto od ludzi.
Stabilizacja finansowa zamiast wolności finansowej
Jeśli chcesz czuć się w życiu bezpiecznie, zainwestuj w wiedzę oferowaną przez ekspertów od przedsiębiorczości, ekonomii i rozwoju osobistego. Tam znajdziesz informacje, jak osiągnąć stabilizację finansową, która pozwoli Ci na realizowanie swoich pasji, marzeń i komfort psychiczny w niepewnych czasach. Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi publikacjami, ponieważ wolny umysł to najlepsza inwestycja.